حمل و نقل بین المللی چیست؟

تجارت میان کشورهای مختلف از طریق گونه‌های متفاوتی از حمل و نقل بین المللی صورت می‌گیرد. امروزه با گسترش روابط بین کشورها تجارت بین المللی راهی برای گسترش یافتن کسب و کار شماست. اما چیزی که در این بین اهمیت دارد نوع حمل و نقل انتخابی شما است. حمل و نقلی که شما انتخاب می‌کنید در گسترش تجارت شما تاثیر بسیاری می‌تواند داشته باشد و بر روی سود و زیان شما موثر است. حمل و نقل بین المللی یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار در اقتصاد هر کشور است و کشورهایی که بهترین شیوه های حمل و نقل را داشته باشند اقتصادی پیشرو و گسترده دارند.

حمل و نقل بین المللی چیست؟

یعنی جابه‌جایی مسافر یا کالا بین چندین کشور. این دو کشور ممکن است مرز زمینی، مرز دریایی و یا حتی مرز هوایی داشته باشند. حمل و نقل یکی از عوامل مهم در سیستم تجارت دنیا است. هر شرکت با تجارت جهانی باید روش صحیح حمل و نقل را برای به صرفه تر بودن تجارت خود انتخاب کنند.

حمل و نقل بین المللی یکی از ضروریات برای تجارت و کلیدی برای توسعه اقتصادی کشور است. بنابراین هرگونه مشکل یا نقصی در سیستم حمل و نقل بین المللی می تواند از رشد و پیشرفت کشور ممانعت کند. همچنین می تواند موجب توقف فعالیت های اقتصادی شود. حمل و نقل بین المللی به نوعی واسطه ای میان کشاورزی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی در تمامی سطوح است.

جاده، راه آهن، دریا و هوا راه‌های واردات و صادرات هستند. اولین چیزی که شرکت‌ها برای حمل و نقل باید در نظر بگیرند وزن، نوع کالا و مقصد کالا است.

حمل ونقل بین الملل

چه عواملی در حمل و نقل بین المللی حائز اهمیت است؟

برای جلب رضایت مشتری باید سریع ترین روش حمل و نقل در نظر گرفته شود. اگر انتخاب شما اشتباه باشد نه تنها زمان را از دست می‌دهید بلکه متحمل هزینه سنگینی خواهید شد.

انتخاب درست‌ترین روش برای حمل نقل بین‌المللی در بهینه سازی هزینه‌های شما نیز نقش مهمی دارد.

 

فعالیت های اصلی شرکت های حمل و نقل بین المللی

شرکت های حمل و نقل دارای فعالیت های متفاوتی هستند. می توان این فعالیت ها را در دو دسته تقسیم کرد.

– فعالیت های فورواردر

– فعالیت های کریری

فعالیت فورواردر چیست؟

به حمل و نقل کالا و بار به صورت زمینی، دریایی، هوایی یا ترکیب این روش ها فعالیت فورواردر گفته می شود.

فعالیت کریری چیست؟

حمل کالا از کشور مبدا به مقصد از طریق زمینی را فعالیت کریری می گویند. این روش بدون هیچ واسطه ای صورت میگیرد.

تمامی فعالیت های شرکت حمل و نقل ریلی توسط شبکه های هوشمند و تکنولوژی روز دنیا صورت میگیرند. از این رو فرایند حمل و نقل با کم ترین هزینه و به صورت خودکار انجام می شود. این فعالیت ها به بهبود عملکرد شرکت ها نیز کمک می کنند.

انواع روش های حمل و نقل بین المللی

– حمل و نقل زمینی

– حمل و نقل دریایی

– حمل و نقل هوایی

اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی

* ظرفیت بارگیری

* دسترسی به راه های بین المللی

* هزینه یا کرایه

* ریسک حمل و نقل

* به صرفه و اقتصادی بودن

بر فرض مثال اگر باری که قصد جابه‌جایی آن را دارید مواد غذایی باشد، بنابراین زمان بسیار اهمیت دارد. بنابراین باید سریع‌ترین و کوتاه ترین راه را انتخاب کنید.

اگر قصد حمل و نقل کالایی را دارید که دارای کد کالاهای خطرناک سازمان ملل هستند باید پیش از آن اظهارنامه مخصوص کالاهای خطرناک را تهیه کنید.

حمل و نقل زمینی
حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی چیست

حمل و نقل زمینی محمولات و کالا های تجاری از قدیمی ترین روش های حمل و نقل است که از نظر سرعت جابجایی و هزینه حمل به نسبت سایر روش های حمل و نقل مناسبت تر است. در شیوه حمل و نقل زمینی به طور میانگین ۳ تا ۱۰ روز زمان لازم است تا بار به مقصد برسد.

امروزه در سراسر جهان  بسیاری از کالاها و محموله های تجاری از این طریق جابجا می­شوند. بطور کلی دو روش اصلی برای حمل و نقل زمینی وجود دارد:

– حمل و نقل ریلی

– حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای

حمل نقل جاده ای عموما با استفاده از وسایل نقلیه ای چون کامیون، تریلی انجام میگیرد. برای مسافران هم اتوبوس گزینه مناسبی می باشد.

حمل و نقل کالا نیز از طریق راه های آسفالت صورت می­گیرد که بوسیله نقاط شهری یا روستایی به یکدیگر متصل شده اند.

 

حمل و نقل جاده ای منعطف ترین شیوه حمل و نقل به شمار می اید و از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-سرمایه اولیه اندک

-مناسب برای مسافت کوتاه

-صرفه جویی در هزینه

اما حمل و نقل جاده ای نسبت به سایر روش ها، معایب بیشتری هم دارد. تاثیرات آب و هوایی و وضعیت جاده و ترافیک و عوامل زیاد دیگری روی این نوع از حمل و نقل می توانند اثرگذار باشند. خرابی ماشین آلات، حجم کمتر کالاها برای جا به جایی، زمان گیر بودن و … همه از معایب سیستم حمل و نقل جاده ای هستند.

حمل و نقل بین الملل

سما مروارید آسیا ©1400 کلیه حقوق محفوظ است.
Developed By Ali Dehbozorgi for Sama Morvarid Asia  Intl Transportation Co. LTD

حداقل 4 کاراکتر