حمل و نقل زمینی چیست؟


در حیطه تجارت، حمل و نقل بین المللی به عنوان یک ابزار حیاتی مورد نیاز تمام تجّار است. واردات و صادرات کالا از طریق راه‌های هوایی، زمینی، دریایی و ریلی به کشورها صورت می‌گیرد اما حمل و نقل زمینی قدیمی‌ترین شیوه و یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای ترانزیت کالا به خارج از مرزهای یک کشور است. انتخاب شیوه حمل و نقل بین المللی برای افرادی که قصد تجارت دارند ممکن است چالش ساز باشد؛ از این رو شناخت هر کدام از این شیوه‌های حمل و نقل می‌تواند انتخاب را آسان‌تر کند. در این مقاله ۰ تا ۱۰۰ حمل و نقل زمینی و مراحل گمرکی آن را توضیح داده‌ایم.

حمل و نقل زمینی یکی از متداول‌ترین روش‌های حمل و نقل کالا به شهرها و البته کشورهای دیگر است که از نظر سرعت و هزینه‌ها مقرون به صرفه‌تر از سایر روش‌هاست. این نوع حمل و نقل بیشتر در مقیاس‌های کوچکتر باربری انجام می‌شود و برای ترانزیت بارهای حجیم معمولاً از روش دریایی استفاده می‌شود. کالاهایی که از طریق حمل و نقل بین المللی زمینی منتقل می‌شوند، سریع‌تر از روش دریایی به مقصد می‌رسند؛ از این رو برای افرادی که به زمان تحویل کالا اهمیت می‌دهند، این روش مناسب‌تر است.

تاریخچه حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی از گذشته‌های دور در مقیاس‌های کوچک مانند حمل با گاری و اسب‌ها صورت می‌گرفت. همزمان با این روش، حمل دریایی نیز با استفاده از قایق‌ها و کشتی‌های چوبی مورد استفاده انسان‌های ادوار گذشته بوده است. با رشد صنعت ماشین سازی، اولین کامیون توسط شرکت دایملر در سال ۱۸۹۶ ساخته شد و از این زمان به بعد، حمل و نقل زمینی رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت. بعد‌ها با گسترش خطوط ریلی و قطار، ترانزیت کالا به روش زمینی از طریق این خطوط نیز انجام شد و صنعت حمل و نقل بین المللی یک روش متداول دیگر را به خود گرفت.

چه کالاهایی از طریق حمل و نقل زمینی منتقل می‌شوند؟

در حمل و نقل زمینی معمولاً کالاهای سنگین و حجیم یا سایر کالاها جا به جا می‌شوند. این کالاها گران قیمت نیستند اما ارزش متوسط دارند. برای کالاهای گران قیمت معمولاً از روش‌های حمل و نقل هوایی استفاده می‌شود. حمل و نقل زمینی حتی برای کالاهایی مثل ظروف چینی نیز مناسب است؛ چرا که آسیب کمتری حین جا به جایی به این محصولات وارد می‌شود. برخی از کالاهایی که توسط روش زمینی حمل و نقل بین المللی جا به جا می‌شوند عبارتند از:

 • یراق آلات، شیرهای صنعتی ، فن‌های صنعتی و متعلقات آنها
 • لوازم آشپزخانه مثل گاز، فر، لوازم مورد نیاز صنایع غذایی و شیرینی پزی
 • ابزارهای اندازه گیری دقیق صنعتی مثل فلومتر
 • ابزارها و اقلام پزشکی مثل ایمپلنت‌های دندان پزشکی، دستگاه‌های اتاق عمل و سانتریفیوژهای پزشکی
 • ترنسمیترهای فشار هوا و دستگاه‌های تنظیم آن
 • انواع کمپرسور و سیلندرهای پیستونی

حمل و نقل زمینی از چند طریق انجام میشود؟

به طور کلی حمل و نقل زمینی از طریق مسیر‌های جاده‌ای و ریلی یا ترکیبی از حمل و نقل زمینی و مسیر‌های دریایی صورت می‌گیرد. با توجه به مرز بندی و شرایط محیطی کشورها، پتانسیل حمل و نقل باید بررسی شود. برای مثال در کشور ما خطوط ریلی گستردگی لازم را برای حمل و نقل تماماً ریلی ندارند؛ به همین دلیل استفاده از حمل و نقل جاده‌ای کالا می‌تواند مناسب‌تر باشد. ممکن است برخی کشورها جاده‌های مناسب ترانزیت کالا را احداث نکرده باشند و در عوض خطوط ریلی مناسبی در اختیار داشته باشند.

حمل و نقل جاده‌ای

در حمل و نقل جاده‌ای از کامیون و تریلی و وسایل نقلیه دیگر مانند اتوبوس و اتومبیل‌های دیگر استفاده می‌شود. در این نوع حمل و نقل مسیر‌های جاده منتهی به شهرها و روستاها پیموده شده و کالا به صورت انبار به انبار منتقل می‌شود.

حمل و نقل ریلی

از دیگر روش‌های حمل و نقل زمینی می‌توان به نوع ریلی اشاره کرد. حمل و نقل از طریق راه آهن با استفاده از قطارهای باری و در مقیاس بزرگ صورت می‌گیرد و امکان ترانزیت کالا به صورت مطمئن را فراهم کرده است. به دلیل اینکه خطوط ریلی در همه کشورها گسترده نیست، استفاده از این روش برای حمل و نقل منوط به خطوط ریلی موجود در مبدا و مقصد است. در صورت وجود خطوط ریلی کافی و گسترده، حمل و نقل ریلی بسیار مناسب‌تر از حمل و نقل جاده‌ای خواهد بود.

حمل و نقل زمینی-دریایی

این شیوه حمل و نقل به صورت دو مرحله انجام می‌شود. معمولاً به دلیل نبود مرز زمینی با کشور مقصد، پس از طی کردن قسمتی از مسیر زمینی، کالاها به صورت دریایی منتقل می‌شوند. بعضی اوقات هم شرکت حمل و نقل بین المللی برای کاهش هزینه‌ها یا اهداف دیگر، روش‌های ترکیبی حمل و نقل مثل حمل و نقل زمینی-دریایی را پیشنهاد می‌دهد.

مزایای حمل و نقل زمینی چیست؟

همانطور که گفته شد، حمل و نقل زمینی جزو مهمترین و البته محبوب‌ترین روش‌های حمل و نقل کالا در تجارت داخلی و خارجی محسوب می‌شود. استفاده از انواع حمل و نقل زمینی به این جهت محبوبیت دارد که افراد از مزایای فوق العاده این روش‌ها بهره مند می‌شوند. در این قسمت از مقاله مهمترین مزایای حمل و نقل زمینی را در انواع مختلف بررسی کرده‌ایم:

سرمایه کمتر برای حمل و نقل

هزینه‌ی تمام شده برای مشتریانی که از حمل و نقل زمینی برای جا به جایی کالای خود استفاده می‌کنند به مراتب کمتر از سایر روش ها است. این روش حمل و نقل می‌تواند برای افرادی که حجم کالایی کمتری دارند مناسب باشد؛ چرا که مثلاً در حمل و نقل دریایی، حجم کالاها باید به قدری زیاد باشد تا یک کشتی پر شده و هزینه‌های حمل و نقل مقرون به صرفه‌تر باشند. در مسافت‌های کوتاه و حمل و نقل داخلی نیز روش زمینی بسیار مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود.

سازگاری با محیط زیست

حداقل در حمل و نقل ریلی این یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. قطارها نسبت به سایر وسایل نقلیه باری می‌توانند حجم زیادی از کالا را با کمترین آسیب به محیط زیست جا به جا کنند. مخصوصاً قطارهای برقی یا آنهایی که به طور ترکیبی از انرژی‌های تجزیه پذیر استفاده می‌کنند، برای سلامت کلی زمین بسیار مفید خواهند بود. البته باید توجه کرد که کامیون‌های قدیمی در حمل و نقل جاده‌ای ایران کم نیستند و همین موضوع باعث افزایش آسیب به جو زمین ایران شده است.

امکان حمل انبار به انبار

حمل و نقل درب به درب اصطلاحی است که در تجارت و انتقال بار از آن استفاده می‌شود. این اصطلاح به حالتی اشاره دارد که کالاها به طور مستقیم و بدون توقف از درب انبار بارگیری شده و به سمت مقصد حرکت می‌کنند. این در حالیست که روش‌های دیگر حمل و نقل مثل حمل و نقل هوایی نیاز دارند تا ابتدا کالاها از انبار به فرودگاه و سپس بعد از فرود هواپیما به کشور مقصد، از فرودگاه به انبار مقصد بارگیری شوند. اینها هزینه‌های ثانویه‌ای ایجاد می‌کنند که می‌توان با دید اقتصادی آنها را مضر دانست.

حمل و نقل در تمام مناطق

زیرساخت‌های جاده‌ای تقریباً در تمام مناطق اصلی کشورها وجود دارند؛ بنابراین حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای انتقال کالا در تمامی نقاط جهان باشد. این روش حتی در مناطق روستایی و حاشیه شهرها نیز قابل انجام است.

امکان حمل و نقل سریع‌تر

حمل و نقل زمینی نسبت به روش دریایی بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. افرادی که سعی در جا به جایی سریع کالاها بین کشورها و حتی داخل کشور خود را دارند، می‌توانند از حمل و نقل زمینی به عنوان یک روش انتقال بار سریع و البته ارزان قیمت استفاده کنند. حمل و نقل ریلی نیز چنین ویژگی را داراست و در صورتی که شرایط ریلی و پتانسیل‌های لازم مطلوب باشد، می‌توان حجم بالایی از کالاها را به صورت ریلی و از طریق قطارهای باری در سریع‌ترین زمان ممکن منتقل کرد.

امنیت بیشتر

کالاهایی که از طریق زمینی منتقل می‌شوند در مقایسه با سایر روش‌ها مثل حمل و نقل دریایی از سلامت تضمین شده‌تری برخوردار خواهند بود. در حمل و نقل زمینی احتمال تاثیر مشکلات جوی و آب و هوایی بر کالاها بسیار پایین‌تر است؛ این در حالیست که حمل و نقل دریایی بیشتر دچار سوانحی مانند طوفان می‌شود.

صرفه جویی در هزینه‌های بسته بندی

بسته بندی در روش حمل و نقل زمینی هم راحت‌تر و هم ارزان‌تر است. اگر این روش را با حمل و نقل دریایی که نیاز به بسته بندی در کانتینر‌های بزرگ و آهنی دارد مقایسه کنیم، خواهیم دید که دردسرهای کمتری دارد. شما می‌توانید کالاهای خود را طبق نیاز کسب و کارتان بسته بندی و به صورت زمینی منتقل کنید.

انعظاف پذیری در انتخاب زمان و مکان حمل و نقل

در حمل و نقل زمینی دست شما از هر لحاظ باز است؛‌ یکی از این زمینه‌ها انتخاب بازه زمانی حمل و نقل است. دست کم در حمل و نقل جاده‌ای می‌توانید زمان شروع حمل و نقل و رسیدن کالا به مقصد را راحت‌تر از سایر روش‌ها انتخاب کنید. البته انتخاب بازه زمانی در حمل و نقل ریلی نیز منعطف است اما نه به اندازه نوع جاده‌ای حمل و نقل. همچنین در حمل و نقل جاده‌ای می توانید جاده‌ها و مکانی که کالا باید از آن منتقل شود را نیز مشخص کنید.

معایب حمل و نقل زمینی چیست؟

سایر روش‌های حمل و نقل هم طرفداران خاص خودش را دارد و عمده دلیل این موضوع به مزایای هر کدام مربوط می‌شود اما معایب حمل و نقل زمینی نیز در محبوبیت سایر روش‌ها بی تاثیر نیست. برخی از مهمترین معایب حمل و نقل زمینی عبارتند از:

محدودیت فصلی در حمل و نقل زمینی

فصل و شرایط آب و هوایی گاهاً تاثیر زیادی بر افزایش محدودیت در حمل و نقل به شیوه زمینی می‌گذارد. این محدودیت‌ها معمولاً در فصول سرد سال و مناطقی که دارای شرایط جوی ناپایدار هستند بیشتر دیده می‌شود. در اینگونه موقعیت‌هاست که افراد به دنبال روش‌های دیگر حمل و نقل می‌روند.

عدم کاربرد در فواصل طولانی

حمل و نقل زمینی برای فواصل کوتاه و شاید نسبتاً کوتاه کاربرد دارد. برای جا به جایی کالا میان کشورهایی که بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند، معمولاً از روش حمل و نقل هوایی یا دریایی استفاده می‌شود. ترانزیت کالا به روش زمینی در کشورهایی که مرز مشترک با یکدیگر دارند بسیار روش خوبیست؛ البته به همان میزان که این روش برای جا به جایی کالا میان دو کشور دور از هم غیر هوشمندانه به حساب می‌آید.

مشکلات سازماندهی

از آنجایی که تمرکز و کنترل نهادهای خاص و دولتی بر حمل و نقل جاده‌ای کمتر از سایر روش‌هاست، این موضوع می‌تواند جزو معایب روش جاده‌ای حمل و نقل مورد بررسی قرار بگیرد. البته سازمان راه آهن و حمل و نقل ریلی روی این روش جا به جایی کالا تمرکز ویژه‌ای دارد اما در نوع جاده‌ای نوعی فقدان اعتماد و سازمان یافتگی دیده می‌شود.

انواع کانتینر حمل و نقل زمینی

کانتینرها از مهمترین ابزارها برای جا به جایی کالا هستند. در حمل و نقل زمینی کانتینرها روی تریلی و کامیون نصب شده و حمل کالا را آسان‌تر و امن‌تر می‌کنند. مهمترین انواع کانتینر در حمل و نقل زمینی شامل موارد زیر است:

 • کانتینر یخچالی: که برای جا به جایی کالاهایی که نیاز به سردکن و یخچال دارند از آنها استفاده می‌شود.
 • کانتینر کالای خشک: همانطور که از نام آن پیداست، برای جا به جایی کالاهای خشک از آن استفاده می‌شود.
 • کانتینر رو باز: این نوع کانتینرها برای جا به جایی حبوبات، برنج، گندم و مواردی از این دست کاربرد دارند.
 • کانتینر بغل باز: در یک طرف این کانتینرها محفظه‌های باز شونده وجود دارد که بارگیری را ساده‌تر می‌کنند.
 • کانتینرهای دارای مخزن: از مخزن این کانتینرها برای جا به جایی مایع و گاز استفاده می‌کنند.
 • کانتینر حمل خودرو: از این کانتینرها نیز به طور خاص برای حمل و نقل خودرو در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود.
 • کانتینر عایق بندی شده: این نوع کانتینرها برای جلوگیری از ورود عوامل بیرونی مثل گرما عایق بندی شده و مناسب جا به جایی کالاهایی مثل دارو هستند.
 • کانتینر حرارتی: این کانتینرها دارای نوعی موتور حرارت دهنده هستند که برای حمل و نقل کالاهایی که نیاز به حرارت و گرمای خاصی دارند استفاده می‌شوند.

فایل صوتی مقاله حمل و نقل چیست را از اینجا بشنوید

سما مروارید آسیا ©1400 کلیه حقوق محفوظ است.
Developed By Ali Dehbozorgi for Sama Morvarid Asia  Intl Transportation Co. LTD

حداقل 4 کاراکتر