مراحل حمل و نقل زمینی کالا

حمل و نقل زمینی به صورت بین المللی مانند سایر شیوه‌های حمل و نقل یک سری مراحل و سلسله مراتب دارد. این مراحل هم از نظر قانونی و هم از لحاظ کاری باید انجام شوند تا روند حمل و نقل بدون هیچ مشکل یا وقفه‌ای طی شود. پروسه تحویل کالا از فروشنده به گیرنده در سطح بین المللی وابسته به قوانین کشورها و روش حمل و نقل است اما به طور کلی ۶ مرحله اصلی دارد:

تحویل محموله در مبداء

اولین مرحله تحویل محموله به متصدی حمل بار است؛ البته تاجران می‌توانند در همکاری شرکت های حمل و نقل بین المللی این خدمات را دریافت کنند. در این مرحله مسئول طرف فروشنده، بار را به حمل کننده تحویل داده مستندات تنظیم می‌گردند. متداول‌ترین شیوه حمل و نقل در این مرحله روش حمل جاده‌ای است و حتی در روش حمل و نقل جاده‌ای به طور کلی در تمامی مراحل این نوع روش حمل استفاده می‌شود.

ترخیص کالا در گمرک

گمرک در هر کشوری بر واردات و صادرات کالا به خارج از کشور نظارت دارد. با ورود به فضای گمرکی، مستندات حمل و نقل بین المللی از شما خواسته می‌شود و پس از طی کردن مراحل قانونی، اجازه خروج کالا از کشور صادر می‌گردد. شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا این مستندات را تنظیم و ارائه می‌کنند و از آنجایی که گواهینامه معتبر دارند، قابل اعتمادترند. در زمان بندی ترخیص کالا از گمرک باید توجه کرد که پیش از فرا رسیدن زمان حرکت به سمت مقصد باید این کار انجام گیرد؛ در غیر اینصورت دچار تاخیر و خسارت خواهید شد.

بار زدن محموله

پس از ترخیص کالا از گمرک، عمل بار زدن کالا انجام می‌گیرد. در این مرحله کالاها ضمن بررسی کلی، به حمل کننده‌ها بار زده می‌شوند. پس از بررسی‌های نهایی نیز کالا برای حرکت به سمت مقصد آماده می‌شود. در حمل و نقل دریایی معمولا از کانتینر یا در حمل و نقل جاده‌ای از اتاقک‌های تریلی و کامیون برای بار زدن استفاده می‌شود.

land transportation procedure
land transportation procedure

حمل و نقل بین المللی

اینجا عمده وظایف شرکت حمل و نقل بین المللی انجام می‌گیرد. در این مرحله اگر یک شرکت معتبر وظیفه حمل و نقل را عهده‌دار باشد، آسیبی به کالا و زمان شما وارد نخواهد آمد. شرکت‌های حمل و نقل قراردادهایی را تنظیم می‌کنند و متعهد می‌شوند در زمانی مشخص و توافقی، کالا را به دست گیرنده برسانند.

ترخیص کالا در گمرک مقصد

در کشور مقصد نیز کالاها از فیلتر گمرک می‌گذرند. دقیقاً همانند مرحله ترخیص از گمرک مبدا، این مرحله هم نیاز به ارائه مستندات و طی شدن مراحل قانونی دارد. بسته به کد گمرکی کالا و شرایط خاصی که برای افراد و کشورها وجود دارد، مراحل ترخیص کالا از گمرک می‌توانند پیچیده و ساده باشند. ترخیص کالا در کشور مقصد نیز توسط شرکت‌های معتبر که گواهینامه بین المللی دارند صورت می‌گیرد.

تحویل محموله در مقصد

در کشور مقصد، کالا از حمل کننده بین المللی دریافت شده و برای رسیدن به دست خریدار آماده می‌شود. حمل کننده‌های محلی یا بومی منطقه برای حمل این کالاها در منطقه گمرکی آماده دریافت بار خواهند بود. انتقال کالاها به انبار خریدار در این مرحله شروع می‌شود و تا رسیدن به دست خریدار ادامه می‌یابد.

مستندات حمل و نقل بین المللی

در تمامی روش‌های حمل و نقل بین المللی، مستندات لازم برای ترخیص کالا از گمرک و سایر روندهای حمل و نقل نیاز است. اسنادی که برای حمل و نقل بین المللی نیاز هستند به دو دسته «اسناد معمول و اسناد خاص» تقسیم بندی می‌شوند. اسناد معمول همان اسنادی هستند که در حالت عادی و برای نوع خاصی از محصولات ارائه می‌شوند. اسناد خاص هم مستنداتی‌اند که برای حمل و نقل کالاهای خاص یا شرایط خاص باید آماده شوند. مستندات مورد نیاز برای حمل و نقل زمینی:

بارنامه

بارنامه اولین و مهمترین سندی است که برای حمل و نقل زمینی نیاز خواهید داشت. بارنامه که قابلیت منتقل شدن به افراد را داراست، مالکیت بار و همچنین فرستنده، گیرنده و شرکت حمل کننده را مشخص می‌کند. این یک قرارداد مالکیتی است که توسط شرکت‌های حمل و نقل بین المللی تنظیم و حداقل ۳ نسخه دارد که نسخه‌ای برای گیرنده، نسخه‌ای برای فرستنده و نسخه‌ای برای متصدی حمل و نقل تنظیم می‌شود.

 • بارنامه Clean:

  شرط خاصی ندارد؛ برای مثال در آن درباره صدمات ناشی از آسیب به بار صحبت نمی‌شود.

 • بارنامه شخص ثالث:

  در این نوع  نام تحویل دهنده کالا ثبت نمی‌شود.

 • بارنامه مقید:

  این بارنامه با سخت‌گیری خاصی نوشته شده و حاوی شرایط گوناگونی است.

 • بارنامه گروهی: گاهی اوقات شرکت‌های حمل و نقل برای ارائه تخفیف یا کاهش زمان ارسال کالاها، محموله چندین فرستنده را با یک انتقال تحویل دهند؛ در اینگونه شرایط بارنامه گروهی را انتخاب می‌کنند.
 • بارنامه مرکب: بارنامه مرکب برای حمل کالا با روش‌های مرکب حمل و نقل نوشته می‌شود.
 • راه‌نامه کامیون: این یکی از مستنداتی است که در ۶ تا ۱۴ نسخه تنظیم می‌شود.
 • مانیفست: مجموعه‌ای از چند بارنامه که اطلاعاتی راجع به همه آنها در آن موجود است.

پروفرما

پروفرما نوعی سند است که برای خریدار اطلاع خریدار از قیمت، مشخصات و ویژگی‌های بار خریداری شده خود آنرا دریافت می‌کند. اگر بخواهیم توضیح ساده‌تری در مورد پروفرما بدهیم، لازم است به مفهوم پیش فاکتور برگردیم. فاکتور نیز تقریباً همین گونه است با این تفاوت که صدور پیش فاکتور به منزله نهایی شدن قرارداد نیست و الزامی به انجام قرارداد نخواهید داشت. با مشخص شدن فاکتور اما باید معامله را انجام دهید.

گواهی مبدأ

گواهی مبدا مخصوصاً در گمرک و البته سایر مراحل حمل و نقل کالا مورد بررسی قرار می‌گیرد. این گواهی نشان می‌دهد که کشور تولید کننده کالا چیست و مشخصات آن چه می‌باشد. این نوع گواهی که معمولاً توسط تولید کننده یا نمایندگان آنها صادر می‌شود ممکن است توسط سفارت کشور مربوطه نیز کنترل گردد.

لیست بسته بندی

لیست بسته بندی یا پکینگ لیست شامل اطلاعاتی درباره بسته بندی و شیوه انجام آن است. در این لیست اطلاعاتی راجع به وزن، حجم، خواص فیزیکی و شیمیایی کالا، محتویات بسته، شماره فاکتور و… وجود دارد. در پکنیگ لیست نیازی به ذکر جزئیات قیمت نیست اما لازم است در تمامی مراحل حمل و نقل نرا با خود داشته باشید.

گواهی بازرسی

در اولین مرحله، هنگام تحویل کالا به حمل کننده کشور مبدا این گواهی توسط فروشنده یا شرکت‌های بازرسی صادر می‌شود. در این گواهی اطلاعاتی راجع به بسته بندی، نوع بارگیری، اطمینان از بارگیری صحیح کالا، وسیله حمل کننده و… نوشته می‌شود.

سما مروارید آسیا ©1400 کلیه حقوق محفوظ است.
Developed By Ali Dehbozorgi for Sama Morvarid Asia  Intl Transportation Co. LTD

حداقل 4 کاراکتر