انواع کانتینر حمل و نقل بین المللی بار

 

امروزه حمل و نقل بین المللی به واسطه پیشرفت تکنولوژی ساخت وسایل و وسائط نقلیه، گستردگی بسیار زیادی یافته است؛ به طوری صنعت حمل و نقل بین المللی کالا با استفاده از انواع کانتینر حمل بار و روش‌های انتقال کالا در سطحی بزرگ فعال است و به تجارت جهانی کمک بسیار زیادی می‌کند. برای سهولت در حمل و نقل کالا، انواع کانتینر حمل بار ساخته می‌شوند تا افرادی که قصد ترانزیت کالا دارند، با توجه به نیاز خود، نوع خاصی از این کانتینرها را انتخاب کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن بررسی انواع کانتینر حمل بار، مشخصات، ویژگی‌ها و مزایای هر کدام از آنها را بخوانیم.

کانتینر چیست؟

همه ما تصاویر کانتینرهای غول پیکر را در حمل و نقل دریایی از طریق کشتی‌ها دیده‌ایم. کانتینر در حقیقت سازه‌ای فلزی با ابعاد و ویژگی‌های استاندارد است که بار را داخل آن قرار می‌دهند تا عمل ترانزیت کالا، آسان‌تر و بهتر انجام شود. کانتینر به عنوان جزو جدایی ناپذیر از حمل و نقل دریایی شناخته می‌شود؛ از آنجایی که بیش از ۹۰ درصد ترانزیت بین المللی کالا در سطح کلان با شیوه دریایی منتقل می‌شود، استفاده از کانتینر نیز بسیار گسترده شده است. کانتینرها مخصوصاً در حمل بار با کشتی و ترانزیت کالا در سطح جهانی برای جا به جایی انواع مختلف کالا به کار گرفته می‌شوند و به واسطه تنوع زیاد در انواع مختلف از جهت ساخت، ابعاد و کاربرد، بسیار محبوب هستند.

 

ابعاد کانتینر چقد است؟

کانتینرها از نظر ابعاد دارای مقدار استانداردی هستند که همین موضوع، امکان بررسی حجم ترانزیت و نظم دادن به روند انتقال کالا را ایجاد می‌کند. ابعاد کانتینرها با توجه به نوع کالا و ابعاد آن در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین اندازه کالا و مرسوله‌ها در حمل و نقل بین المللی بسیار مهم است. انواع کانتینر حمل بار از نظر ابعاد شامل موارد زیر هستند:

 • کانتینر ۱۰ فوت: این کانتینرها با طول و عرض ۵×۳ متر و همچنین ارتفاع ۲.۶ متری برای انبار کالا استفاده می‌شوند. کانتینرهای ۱۰ فوتی را اغلب به نام «کانتینر ۳ متری» می‌شناسند.
 • کانتینر ۲۰ فوت: یکی از پر کاربردترین انواع کانتینر حمل بار، نوع ۲۰ فوتی آن است که طول و عرض ۶×۶ و ارتفاع ۲.۶ متری دارد. از این کانتینرها برای انبار و حمل و نقل کالا استفاده می‌شود.
 • کانتینر ۴۰ فوت: این نوع کانتینر نیز در صنعت حمل و نقل بین المللی بسیار پرکاربرد است. ابعاد آن ۵×۱۲ و ارتفاع آن ۲.۶ متر است. از این نوع کانتینرها برای ترانزیت کالا در سطح بزرگ استفاده می‌شود.
 • کانتینر ۴۰ فوت HighCube: ابعاد این کانتینر همانند نوع قبلی ۵×۱۲ متر است اما ارتفاع آن به ۲.۹ متر می‌رسد. از این نوع کانتینرها برای جا به جایی کالاهایی استفاده می‌شود که ارتفاع بیشتری دارند.

شایان ذکر است بعضی از کانتینرها هستند که فاکتور ارتفاع در آنها به کلی منتفی است و در واقع برای جا به جایی و ترانزیت کالاهایی با ابعاد نامتعارف و بزرگ استفاده می‌شوند؛ در نتیجه این نوع کانتینرها عملاً در دسته بندی معرفی شده از جهت ارتفاع قرار نمی‌گیرند.

انواع کانتینر حمل بار

همانطور که کانتینرها از نظر ابعاد و سایز به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند، از نظر کاربرد نیز دسته بندی‌های مشخصی دارند. برای حفظ سلامت کالا حین حمل و نقل، حتماً باید به ویژگی‌ها و نیازهای کالا برای سالم ماندن توجه کرد؛‌ برای مثال نمی‌توان یک بار فاسد شدنی را با کانتینرهای معمولی جا به جا کرد. یک شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر با بررسی دقیق نوع کالا، نوع خاصی از کانتینرها را مشخص می‌کند تا با استفاده از آن، کالای خاص مشتری را در سلامت کامل منتقل نماید. در اینجا به ذکر مهمترین انواع کانتینر حمل بار پرداخته‌ایم:

کانتینرهای معمولی

نوع جنرال کانتینرها (General Purpose) یا کانتینرهای خشک، پر کاربردترین دسته از انواع کانتینرهای حمل بار هستند. طراحی این کانتینرها به گونه‌ای است که برای حمل و نقل انواع کالاها می‌توان از آنها استفاده کرد؛ در واقع این نوع کانتینرها ویژگی‌های خاص مثل یخچال و… را ندارند و برای حمل و نقل بارهای معمولی استفاده می‌شوند. البته این نوع کانتینرها ویژگی‌هایی مثل عایق بودن در برابر گرد و خاک و نفوذ آب را دارا هستند و برای سلامت کالاهای معمولی حین حمل و نقل و ترانزیت بین المللی بسیار مناسب می‌باشند. از این کانتینرها معمولاً برای جا به جایی موارد زیر استفاده می‌شود:

 • انواع لباس
 • کیف و کفش
 • انواع لوازم ورزشی
 • کالاهایی که با بسته بندی مشخص، مهر و موم شده هستند.
 • سازه‌های مختلف
 • تاسیسات بسته بندی شده

کانتینرهای کفه‌ای یا فلت رک

کانتینرهای تاشو یا کفه‌ای (Flat Rack) ساختار ساده‌تری دارند و برای جا به جایی کالاهایی از آنها استفاده می‌شود که تغییرات آب و هوایی حین ترانزیت، آسیبی به آنها نمی‌زند. این نوع کانتینرها از یک کف و دو دیواره تاشو در طرفین تشکیل شده‌اند که علاوه بر ایجاد سهولت در حمل و نقل کالا، قابلیت جا به جایی آسان‌تری نسبت به دیگر انواع کانتینر حمل بار دارند. البته کانتینرهای فلت رک در دو نوع تاشو و متحرک ساخته می‌شوند که بنا به نیازهای ترانزیتی، هر کدام از آنها را استفاده می‌کنند. از کانتینرهای فلت رک برای جا به جایی کالاهایی که ابعاد بزرگ دارند استفاده می‌شود؛ برای مثال اتوبوس، ماشین آلات سنگین و انواع دستگاه‌های صنعتی بزرگ.

کانتینرهای روباز یا اوپن تاپ

کانتینرهای بدون سقف (Open Top) یکی دیگر از انواع کانتینرهای حمل بار هستند و برای جا به جایی کالاهایی استفاده می‌شوند که ارتفاع زیادی دارند. این کانتینرها به خودی خود سقف ندارند و تنها از کف و دیواره‌های طرفین تشکیل شده‌اند؛ این در حالیست که برای محافظت از سقف کالا، روی آن را با سقف‌های متحرک برزنتی می‌پوشانند. کانتینرهای اوپن تاپ در دو سایز ۲۰ و ۴۰ فوت ساخته می‌شوند و معمولاً برای حمل و نقل ماشین آلات مرتفع، تجهیزات ساختمانی، انواع دستگاه‌های صنعتی و سازه‌های بزرگ کاربرد دارند.

کانتینرهای پهلو باز یا اوپن ساید

همانطور که از نام کانتینرهای پهلو باز (Open Side) پیداست، در یکی از طرفین این کانتینرها دربی قرار دارد تا دسترسی به کالا را هنگام جا به جایی، بارگیری و تخلیه آن بسیار ساده‌تر کند. علاوه بر درب کناری، یک درب در انتهای کانتینر نیز وجود دارد و این موضوع کاربردی کانتینرهای اوپن ساید را بسیار ساده‌تر می‌کند. طراحی درب در کانتینرهای پهلو باز به گونه‌ای است که بدون نیاز به فضای زیاد یا درگیر شدن کالای داخل کانتینر، می‌توان به راحتی آنها را باز کرد. کانتینرهای پهلو باز معمولاً برای انبار کالا یا استفاده به عنوان کانکس جهت اسکان موقت استفاده می‌شوند.

کانتینرهای دو طرفه

نام دیگر کانتینرهای دو درب (Double Door) به دلیل شباهت زیاد ساختار آنها به تونل، «کانتینر تونلی» است. کانتینرهای دو درب ساختاری شبیه به جنرال کانتینرها دارند اما با این تفاوت که در هر دو طرف سر و ته آنها، درب قرار دارد. استفاده از کانتینرهای دو درب، جا به جایی و تخلیه بار را بسیار ساده‌تر می‌کند و محدودیت فضای دسترسی به بار داخل کانتینر را مرتفع می‌کند. از این کانتینرها اغلب برای انبار کالا استفاده می‌شود اما برای جا به جایی بار به طور بین المللی و در سطح کلان نیز، کانتینرهای دو درب کاربردهای زیادی دارند.

کانتینرهای یخچال‌دار

کانتینرهای یخچالی (ISO Reefer) یکی از پرکاربردترین انواع کانتینر حمل بار مخصوصاً بین کسانی است که قصد جا به جایی کالاهای فاسد شدنی یا حساس به محدوده‌ای خاص از دما را دارند. همانطور که از نام آنها پیداست، در طراحی این کانتینرها از یخچال‌هایی برای تنظیم و ثابت نگه داشتن دمای داخل کانتینر استفاده شده است که به منبع انرژی متصل است و شرایط را برای سالم ماندن مرسوله فراهم می‌کند. از کانتینرهای سردخانه‌ای برای جا به جایی موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ترانزیت گوشت یا محصولات دامی
 • انواع مواد غذایی فساد پذیر
 • میوه و سبزیجات
 • خوراکی‌های فله
 • تمامی کالاهای حساس دما

انواع کانتینر 7

کانتینرهای ایزوله یا عایق

کانتینرهای عایق دار یا ترمال (Isulate/Thermal) ساختاری شبیه به کانتینرهای یخچالی دارند. این کانتینرها دارای کمپرسورهایی برای تنظیم دما هستند تا کالاهای حساس را در سلامت کامل منتقل کنند. در این کانتینرها از پوشش‌های قوی عایق گرما و سرما استفاده شده است تا کوچکترین تغییر دما به دلیل قرارگیری در شرایط محیطی حین ترانزیت کالا رخ ندهد. به بیان ساده، این نوع کانتینرها نوعی فضای ایزوله شده را در اختیار کالاها قرار می‌دهند تا جا به جایی آنها در شرایط مناسب انجام گیرد. از این نوع کانتینرها برای جا به جایی انواع دارو، فراورده‌های خونی، اقسام بیولوژیکی بدن موجودات، مواد شیمیایی و… استفاده می‌شود.

کانتینرهای مخزن‌دار

یکی دیگر از انواع کانتینر کانتینر حمل بار، نوع مخزن‌دار (Tank) آن است که برای حمل و نقل کالاهایی با ماهیت مایع استفاده می‌شود. بر اساس نوع کالایی که ترانزیت می‌شود، مخزن کانتینرها می‌تواند ساده یا دارای ویژگی‌های عایق‌دار باشد. هنگام حمل و نقل مایعات با استفاده از این کانتینرها، باید حداقل ۸۰ درصد از حجم مخزن استوانه‌ای آنها پر باشد تا شرایط و تغییراتی مثل لنگر انداختن کشتی، باعث ورود آسیب به بار نشود. از این نوع کانتینرها برای ترانزیت موارد زیر استفاده می‌شود:

 • انواع روغن‌های خوراکی و صنعتی
 • مواد شیمیایی مایع و خطرناک
 • نفت و مشتقات آن
 • مواد آلی مایع
 • آب میوه، شیر یا سایر مواد غذایی مایع

کانتینرهای نیم قد

کانتینرهای ارتفاع کوتاه (Half Height) نیز در ترانزیت کالا بسیار پرکاربرد هستند. این نوع کانتینرها به واسطه طراحی کوچک‌تر و جمع و جور‌تر خود، برای جا به جایی کالاهای کوچک و با ارتفاع کم بسیار مناسب هستند. ارتفاع این نوع کانتینرها به گونه‌ای تنظیم شده تا کالاهای کوچک با ساختار مستطیل یا مربعی شکل را به خوبی در خود نگه دارند. انواع مصالح ساختمانی کوچک مثل کاشی، موزائیک، سنگ نما یا تجهیزات ساختمانی و انواع ابزار آلات کوچک را می‌توان با استفاده از کانتینرهای نیم قد منتقل کرد.

کانتینرهای مسطح یا پلتفرم

کانتینرهای پلتفرم (Platform) ساختاری مسطح و بسیار ساده دارند. در این نوع کانتینرها خبری از وجود دیوارهای جانبی، سقف، درب و انواع دیگر ویژگی‌های کانتینرها نیست و فقط شاهد یک سطح مقاومت هستیم. کانتینرهای پلتفرم برای حمل بارهای سنگین و بزرگ بسیار مناسب هستند و کاربرد زیادی دارند. در مواردی که کالاها را نتوان با استفاده از کانتینرهای دیگر جا به جا کرد، نوع مسطح یا پلتفرم استفاده می‌شود.

سایر انواع کانتینر

به جهت گستردگی کالاهای موجود در جهان و همچنین صنعت حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا، کانتینرهای زیادی در انواع مختلف ساخته شده‌اند که مهمترین آنها در قسمت بالا ذکر شد. برخی دیگر از انواع کانتینر حمل بار عبارتند از:

 • کانتینر مبادله‌ای Swap Body:در زیر این نوع کانتینرها پایه‌ای قرار دارد که حمل و نقل آنها را بسیار آسان کرده است؛ به طوری که برای جا به جایی این کانتینرها دیگر نیازی به جرثقیل نیست و با استفاده از تریلی می‌توان این کار را انجام داد.
 • کانتینر حرارتی:
  همانطور که از نام آن پیداست، در ساختار این کانتینرها نوعی موتور گرم کننده به کار رفته است تا دمای داخل آن را افزایش دهد.
 • کانتینر حمل حیوانات: این نوع کانتینرها برای حمل و نقل حیوانات زنده استفاده می‌شوند و دارای دریچه‌هایی هستند که جریان هوا را برای زنده ماندن حیوانات ایجاد کنند. همچنین در قسمت پایین خود محفظه‌ای برای تمیز کردن فضولات یا پسماندهای حیوانات دارند.

انواع کانتینر و کاربرد آن در حمل و نقل بین المللی

انواع کانتینر و کاربرد آن در حمل و نقل بین المللی را قرار است در این مطلب خدمتتان شرح دهیم. افرادی که تازه قصد ورود به حوزه تجارت بین المللی را دارند معمولا در این باره سوالاتی دارند. می توان ادعا کرد که کانتینر از نظر اهمیت اصلی ترین وسیله برای حمل کالا از مبدا به مقصد می باشد. اینکه از چه کانتینری استفاده شود بستگی دارد به جنس و ابعاد کالایی که قرار است حمل شود. در صورتی که علاقه مندید با انواع کانتینر و کاربرد آن در حمل و نقل بین المللی آشنا شوید بدانید این مطلب خاص شماست.

مواردی که در مقاله شرح داده می شوند:

 • کانیتنر
 • مشخصه های استاندارد یک کانیتنر
 • استفاده از کانتینر دارای چه مزایایی می باشد؟
 • کانتینر ها از نظر ابعاد به چند دسته تقسیم می شوند؟
 • از نظر کاربرد کانتینر ها چند دسته هستند؟

در ابتدا بیایید شما را با خود کانتینر آشنا کنیم.

کانتینر

یکی از وسایل اصلی و نیز کاربردی که به منظور انتقال بار از مبدا به مقصد مورد استفاده قرار میگیرد کانتینر می باشد. ساختار کانتینر تشکیل شده است از محفظه ای ساخته شده از فلز که از لایه های فولادی تشکیل شده و کف آن چوبی است. کانتینر به کمک وسایل مختلف حمل و نقل از مبدا به مقصد می رسد. وسایلی مانند هواپیما و یا قطار و … تماما می توانند برای انتقال کانتینر به مقصد نقش داشته باشند. اما ممکن است برای شما سوال پیش آید که یک کانتینر استاندارد دارای چه مشخصه هایی می باشد؟ با ما باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

مشخصه های استاندارد یک کانتینر

یک کانتینر استاندارد در صورتی که ویژگی های زیر را داشته باشد می توانیم آن را استاندارد تلقی کنیم:

 • میدانید که برای اجناس و وسایل مختلف رطوبت و آب از عوامل مخرب ممکن است به شمار روند. درباره کانتینر نیز اینگونه است. کانیتنر نباید پس از تماس با رطوبت و قطرات اب دچار خرابی شود.
 • کانیتنر نباید با دریافت اولین ضربات دچار آسیب دیدگی شود. در مسیر انتقال کانتینر از مبدا به مقصد ممکن است وسیله نقلیه چندین بار از پیچ یا مناطق دارای فراز و نشیب عبور کند. نباید ضربات ناشی از چنین مواردی سبب شود کانتینر دچار آسیب مکانیکی جدی شود.
 • کانیتنر باید در برابر هرگونه شرایط جوی نامساعد مقاوم باشد. فاصله زیاد مبدا تا مقصد ممکن است ایجاد کننده تفاوت های جوی باشد. کانتینر نباید دچار خرابی در پی تحمل شرایط نامساعد جوی شود.
 • امنیت کانیتنر از نظر سرقت هم نکته مهم دیگر در وصف یک کانتینر استاندارد است. به گونه ای که بازگشایی و سرقت محتوای داخل آن کار راحتی نباشد.

استفاده از کانتینر دارای چه مزایایی می باشد؟

نمیتوان ادعا کرد که علت استفاده افراد مختلف برای انتقال کالاها به کمک کانتینر بی دلیل و فاقد مزیت است. مهمترین مزایای استفاده از کانتینر در حمل و نقل بین المللی به شرح زیرند:

 • اگر به دنبال انجام امور تخلیه و یا بارگیری در سریع ترین زمان هستید بدانید کانتینر مناسب شماست. استفاده از کانتینر مدت زمان تخلیه و یا بارگیری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
 • استفاده از کانتینر سبب آسان تر شدن فرایند حمل و نقل می شود. به گونه ای که دردسر های ناشی از انتقال بار به حداقل خواهند رسید.
 • استفاده از کانتینر برای حمل و نقل از نظر اقتصادی هم مناسب است. اگر به دنبال دریافت کالاهای خود آن هم با هزینه ای بسیار مناسب هستید بدانید که استفاده از کانتینر سبب خواهد شد تا هزینه های نقل و انتقال بسیار کاهش یابد.
 • از آنجایی که کانتینر دارای ایمنی مناسبی می باشد احتمال سرقت محتوای آن کاهش می یابد. بسیاری از افراد نگران سرقت کالاهای خود در مسیر انتقال بار از مبدا به مقصد می باشند.
 • اوج مزیت استفاده از کانتینر برای موقعی است که بخواهید بار خود را از طریق مسیر دریایی دریافت کنید. استفاده از حمل و نقل دریایی به کمک کانتینر سبب خواهد شد تا از مزایایی چون تسهیلات تاسیسات بندری بهره مند شوید.

کانتینر ها از نظر ابعاد به چند دسته تقسیم می شوند؟

کانتینر ها دارای تنوعی گسترده از نظر ابعاد می باشند و از این نظر به موارد زیر تقسیم می شوند:

 • ۱۰ فوت
 • ۲۰ فوت
 • ۴۰ فوت
 • High cube container

بد نیست درباره هریک از موارد فوق خدمت شما توضییحاتی را ارائه دهیم.

کانتینر ۱۰ فوتی

ممکن است نام این کانتینر ها را به جای کانتینر ۱۰ فوتی به نام کانتینر ۳ متری شنیده باشید. علت این نامگذاری میزان ارتفاع آن هاست. ارتفاع این کانتینر ها گاها به ۲۶۰ سانتی متر میرسد که نزدیک به ۳ متر می باشد. اگر میخواهید دقیق تر درباره ابعاد این کانتینر ها بدانید این را به شما بگوییم که ابعاد این کانتینر ها ۲.۵ * ۳ متر می باشد. استفاده از کانتینر های ۱۰ فوتی در حمل و نقل بار بسیار رایج است.

کانتینر ۲۰ فوتی

دیگر نوع کانتینر که استفاده از آن در حمل و نقل کالا و اجناس رایج است نوع ۲۰ فوتی می باشد. این کانینر دارای طول و عرض داخلی به ترتیب برابر با ۵۹۴۴ و ۲۳۳۷ میلی متر می باشد. همچنین ارتفاع داخلی این کانتینر ها برابر با ۲۳۸۸ میلی متر می باشد. اما بد نیست درباره ابعاد خارجی این کانتینر ها هم بحث کنیم. طول و عرض خارجی این کانتینر ها به ترتیب برابر با ۶۰۹۶ و ۲۳۶۲ میلی متر می باشد. ارتفاع این کانتینر ها هم از خارج برابر با ۲۵۹۰ میلی متر می باشد. این کانتینر ها می توانند حداکثر باری برابر با ۲۱۹۲۰ کیلوگرم را در خود جای دهند.

کانتینر ۴۰ فوتی

وقتی صحبت درباره کانتینر های ۴۰ فوتی مطرح می شود افراد خود این کانتینر ها را به دو دسته تقسیم می کنند. یکی دسته دارای ارتفاع استاندارد و دیگری دسته دارای ارتفاع بلند. می خواهیم در این بخش درباره ابعاد کانتینر ۴۰ فوتی آن هم  از نوع استاندارد بپردازیم. طول و عرض این کانتینر ها ۱۲۰۱۴ و ۲۲۸۶ میلی متر می باشد. همچنین ارتفاع داخلی این کانتینر ها برابر با ۲۳۸۸ میلی متر می باشد. از نظر خارجی هم می خواهیم به ابعاد این کانتینر بپردازیم.

 

طول و عرض خارجی این کانتینر ها به ترتیب برابر با ۱۲۱۹۲ و ۲۴۳۸ میلی متر می باشد. ارتفاع خارجی ای کانتینر برابر با ۲۵۹۱ می باشد. در نهایت این را هم بگوییم که ظرفیت بارگیری این کانتینر ۲۶۵۸۰ کیلوگرم می باشد. اما بیایید درباره کانتینر ۴۰ فوتی با ارتفاع زیاد هم صحبت کنیم.

کانتینر ۴۰ فوتی با ارتفاع زیاد

دیگر نوع از انواع کانتینر های ۴۰ فوتی نوع ارتفاع زیاد آنها می باشد. این نوع از کانتینر ها همانگونه که نامشان مشخص می کند برای حمل کالاهای با ارتفاع زیاد مناسب اند. این کانتینر ها از نوع استاندارد بلندتر بوده و دارای ارتفاع ۳ متری می باشند. طول و عرض داخلی این کانتینر ها به ترتیب برابر با ۱۱۹۶۳ و ۲۳۶۲ میلی متر می باشند. ارتفاع داخلی این کانیتنر ها هم برابر با ۲۶۹۲ میلی متر می باشد.

ابعاد خارجی این کانتینر هم مشتمل بر ۱۲۱۹۲ و نیز ۲۴۳۸ میلی متر برای طول و عرض می باشد. به علاوه اینکه ارتفاع خارجی این کانتینر ها برابر با ۲۸۹۶ میلی متر می باشند. این کانتینر ها دارای ظرفیتی برابر با ۲۶۳۳۰ کیلوگرم برای حمل بار می باشند.

انواع کانتینر

کانتینر ها از نظر کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند؟

با خواندن این قسمت متوجه خواهید شد که تنوع کانتینر ها از نظر کاربرد به مراتب گسترده تر از تنوع ابعادی آنهاست. در این بخش انواع کانتینر و کاربرد آنها در حمل و نقل بین المللی را به خوبی برای شما شرح خواهیم داد.

کانتینر یخچال دار

بسیاری از مواقع گرما سبب فاسد شدن بسیاری از مواد از جمله موادغذایی می شود. در این بین احتمال خرابی مواد غذایی چون ماهی بیشتر از سایرین است. برای همین اگر قصد انتقال چنین کالاهایی را از فواصل دور دارید کانتینر یخچال دار بهترین است. در این کانتینر ها عاملی که مانع از فاسد شدن مواد می شود یک خنک کننده است که در آنها تعبیه می شود. سیستم خنک کننده ای که خود دارای انواع مختلفی است. انواع ثابت و یا متحرک این سیستم ها سبب خنک کردن محیط کانتینر خواهند شد.

تنوع ابعادی کانتینر های یخچال دار

حال خود این کانتینر های یخچال دار از تنوع ابعادی نیز بهره مند می باشند. نوع ۲۰ فوتی و نیز نوع ۴۰ فوتی مهم ترین انواع این کانتینر های مجهز می باشند. داشتن طول و عرض داخلی برابر با ۵۴۵۵ و نیز ۲۲۶۰ میلی متر از بزرگترین مشخصه های این کانتینر ها می باشد. ارتفاع داخلی این کانتینر ها نیز برابر ۲۲۷۵ میلی متر می باشد. طول و عرض خارجی این کانتینر ها ۶۰۹۶ و ۲۳۷۰ میلی متر می باشد. ارتفاع خارجیشان نیز برابر با ۲۵۹۱ می باشد. ظرفیت حمل بار این کانتینر ۲۳۹۵۰ کیلوگرم می باشد.

نوع ۴۰ فوتی این کانتینر ها دارای طول و عرض داخلی برابر با ۱۱۵۵۵ و ۲۲۸۶ میلی متر می باشد. ارتفاع داخلی این کانتینر ها برابر با ۲۲۸۰ میلی متر بوده و دارای ۱۲۱۹۲ و ۲۴۳۸ میلی متر طول و عرض خارجی می باشند. ارتفاع خارجی این کانتینر ها هم برابر با ۲۵۹۱ میلی متر می باشد. این کانتینر ها از ظرفیت حمل بار ۲۶۱۱۰ کیلوگرم بهره مند می باشند.

کانتینر تاشو

حتما از نام این کانتینر ها متوجه شده اید که این کانتینر ها دارای چه مشخصه ای می باشند. توانایی تاشدن این کانتینر ها این امکان را می دهد تا فضای محدودی توسط آنها اشغال شود. البته ناگفته نماند دیگر انواع کانتینر بیشتر از این نوع مورد استفاده قرار میگیرند. به گونه ای که استفاده از این کانتینر ها رواج چندانی ندارد. این کانتینر ها هم از نظر ابعادی دارای تنوع می باشند.

تنوع ابعادی کانتینر های تاشو

این کانتینر ها هم مانند کانتینر های یخچال دار دارای دو نوع ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی از نظر اندازه می باشند. نوع ۲۰ فوت این کانتینر ها دارای طول و عرض و ارتفاع داخلی به ترتیب برابر با ۶۰۳۸, ۲۴۳۸ و ۲۲۱۳ میلی متر می باشد. همچنین این کانتینر های ۲۰ فوتی دارای ظرفیت حمل بار ۳۱۲۶۰ کیلوگرم می باشد. اما ابعاد در کانتینر های ۴۰ فوتی واضح است که بیشترند. طول و عرض و ارتفاع داخلی این کانتینر ها به ترتیب برابر با ۱۲۰۸۶, ۲۲۲۴ و ۲۲۸۰ میلی متر می باشند.

کانتینر مخزن دار

شکل هندسی این کانتینر ها مانند استوانه می باشد. استوانه ای که دارای بدنه ای با یک یا دو جدار است. استفاده از این کانتینر ها برای حمل گاز و مایعاتی رایج است که حمل آنها دارای خطر می باشد. برای همین لازم است نسبت به امنیت این کانتینر ها توجه ویژه ای شود. اگر درباره قیمت انواع کانتینر پرس و جو کنید خواهید دید این نوع از کانتینر ها گران تر هستند. از نظر تنوع ابعادی تنها یک نوع از این کانتینر ها میان اهالی صنعت حمل و نقل شناخته شده اند.

این کانتینر ها دارای طول و عرض داخلی برابر با ۶۰۵۸ و ۲۴۳۸ میلی متر می باشند. این کانتینر ها دارای ارتفاع داخلی برابر با ۲۴۳۸ میلی متر بوده و دارای ظرفیتی برابر با ۲۶۲۹۰ کیلوگرم برای حمل بار می باشند.

کانتینر مسطح

استفاده از کانتینر مسطح بیشتر برای کالاهایی رایج است که دارای وزن سنگین می باشند. کالاهایی مانند آهن و یا فولاد و یا تجهیزات کارخانه ای و ماشین آلات. در ابتدای بارگیری توسط این کانتینر ها از قسمت پایینی این کانتینر ها بارگیری انجام می شود. پس از مهار شدن کافی کالا حمل و نقل آن صورت خواهد گفت. این کانتینر ها هم مانند کانتینر های یخچال دار و بسیاری دیگر از کانتینرها دارای تنوع ابعادی می باشد.

تنوع ابعادی کانتینر های مسطح

این کانتینر ها هم از دو نوع ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی بهره مند می باشند. نوع ۲۰ فوتی این کانتینر ها دارای طول و عرض و ارتفاعی برابر با ۶۰۵۸, ۲۴۳۸ و ۳۷۰ میلی متر می باشد. همچنین این نوع از کانتینر های مسطح دارای ظرفیت حمل بار ۲۷۹۶۰ کیلوگرم می باشند. اما نوع ۴۰ فوتی این کانتینر ها دارای ابعاد بیشتری می باشد. طول این کانتینر ها برابر با ۱۲۱۹۲ میلی متر و عرض آنها برابر با ۲۲۴۵ میلی متر می باشند. ارتفاع این کانتینر ها بر حسب میلی متر برابر با ۶۴۸ می باشد. این کانتینر ها دارای ظرفیت حمل باری برابر با ۳۹۳۰۰ کیلوگرم می باشند.

کانتینر کالای خشک

همانگونه که از نام این کانتینر می توان برداشت کد این کانتینر برای حمل کالاهای خشک به کار میرود. همانند بسیاری دیگر از کانتینر ها که دربارشان در این مطلب صحبت کردیم این کانتینر ها هم دارای انواع ۲۰ و ۴۰ فوت می باشند. که درباره هریک از این ها در بخش بعدی توضییحات جامعی را ارائه خواهیم داد.

تنوع ابعادی کانتینر کالای خشک

همانگونه که خدمت شما گفتیم دو نوع ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی درباره کانتینر های کالای خشک مطرح هستند.  این کانتینر ها دارای طول و عرضی داخلی به ترتیب برابر با ۵۹۴۴ و ۲۳۳۷ میلی متر بوده و از ارتفاع داخلی ۲۳۸۸ میلی متر برخوردار هستند. طول و عرض خارجی این کانتینر ها به ترتیب برابر با ۶۰۹۶ و ۲۳۶۲ میلی متر بوده و دارای ارتفاع ۲۵۹۰ میلی متر می باشند. همچنین این کانتینر ها دارای طرفیت حمل بار برابر با ۲۱۹۲۰ کیلوگرم می باشند.

کانتینر کالای خشک دارای طول و عرض داخلی برابر با ۱۲۰۱۴ و نبر ۲۲۸۶ میلی متر می باشد. ارتفاع داخلی این کانتینر ها برابر با ۲۳۸۸ میلی متر می باشد. طول و عرض و ارتفاع خارجی این کانتینر ها به ترتیب برابر با ۱۲۱۹۲, ۲۴۳۸ و ۲۵۹۱ میلی متر می باشد. همچنین این کانتینر ها دارای ظرفیت حمل باری برابر با ۲۶۵۸۰ کیلوگرم می باشند.

کانتینر روباز  

استفاده از این کانتینر ها بیشتر برای حمل موادی خشک مانند شن و یا دانه های حبوبات رواج دارد. موادی که باوجود اهمیت در زندگی روزانه فاقد هرگونه بسته بندی مشخصی هستند. همانگونه که از نام این کانتینر ها برداشت می شود این کانتینر ها فاقد سقف هستند. برای سقف این کانتینر ها و پوشاندن آن تنها در مواردی ممکن است پارچه های برزنتی مورد استفاده قرار گیرند. در ساختار این کانتینر ها از استیل برای دیواره و برای کف هم از چوب بهره گیری می شود.

تنوع ابعادی کانتینر های روباز

کانتینر های روباز هم از انواع ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی بهره مند می باشند. در نوع ۲۰ فوتی شاهد طول و عرضی داخلی با اندازه های ۵۸۸۸ میلی متر و ۲۳۴۵ میلی متر هستیم. ارتفاع داخلی این کانتینر ها نیز برابر با ۲۳۶۵ میلی متر می باشد. اندازه طول و عرض و ارتفاع خارجی این کانتینر های روباز بترتیب برابر با ۶۰۹۶, ۲۳۶۲ و ۲۵۹۰ میلی متر می باشد. ظرفیت حمل بار این کانتینر ها برابر با ۲۸۱۳۰ کیلوگرم می باشد.

در نوع ۴۰ فوتی طول و عرض و ارتفاع داخلی این کانتینر ها برابر با ۱۲۰۲۹, ۲۳۴۲ و ۲۳۷۶ میلی متر می باشند. همچنین طول و عرض و ارتفاع خارجی این کانتینر ها برابر با ۱۲۱۹۲, ۲۴۳۸ و ۲۵۹۱ میلی متر می باشند. این کانتینر ها ظرفیت حمل برای برابر با ۲۶۶۳۰ کیلوگرم دارند.

کانتینر پهلوباز

حتما با شنیدن نام این کانتینر فهمیده اید که این کانتینر درب هایش از کدام قسمتش باز می شود. بله یک یا چند درب در سمت پهلوی این کانتینر امکان دسترسی به محتوای آن را فراهم می کنند. استفاده از این کانتینر دارای مزایایی می باشد از جمله:

 • آسان تر شدن بارگیری
 • سریع تر انجام شدن بارگیری
 • فراهم بودن امکان استفاده از تمام ظرفیت کانتینر
 • فراهم بودن امکان حمل کالاهای بسیار بزرگ

این کانتینر تنها دارای نوع ۲۰ فوتی می باشد. ابعاد این کانتینر های ۲۰ فوتی مشتمل بر ۵۸۹۸, ۲۲۲۴ و ۲۲۹۹ میلی متر برای طول و عرض و ارتفاع داخلی می باشد. همچنین این کانتینر دارای طول و عرض و ارتفاع خارجی برابر با ۶۰۵۸, ۲۴۳۸ و ۲۵۹۱ میلی متر می باشد. ظرفیت بارگیری این کانتینر هم برابر با ۲۰۰۰۰ کیلوگرم می باشد.

کانتینر عایق بندی شده

استفاده از این کانتینر ها بیشتر برای موادی مانند دارو ها و یا موادغذایی منجمد مانند گوشت رایج است. بهره گیری از این کانتینر ها سبب خواهد شد تا عواملی مانند دمای بسیار بالا و یا پایین بی اثر شود و سبب خرابی محتویات داخل کانتینر نشود. موادی که در ساختن کانتینر های عایق بندی شده به کار می روند مانع از نفوذ گرما و سرما می شوند. مانند تمامی کانتینر هایی که در بخش های بالاتر بررسی کردیم این کانتینر هم دارای تنوعی ابعادی می باشد که به ان خواهیم پرداخت.

تنوع ابعادی کانتینر های عایق بندی شده

نوبت به بررسی ابعاد انواع کانتینر های عایق بندی شده یعنی انواع ۲۰ و ۴۰ فوتی می رسد. نوع ۲۰ فوتی این کانتینر ها دارای طول و عرض و ارتفاع داخلی برابر با ۵۷۲۴, ۲۲۸۶ و ۲۰۱۴ میلی متر می باشند. اما بد نیست درباره ابعاد خارجی این کانتینر ها نیز بحثی کنیم. این کانتینر ها دارای طول و عرض و ارتفاع خارجی برابر با ۶۰۹۶, ۲۲۶۲ و ۲۵۹۰ میلی متر می باشند. همچنین دارای ظرفیت بارگیری برابر با ۲۱۴۵۰ هستند.

نوع ۴۰ فوتی این کانتینر ها هم بررسی اش خالی از لطف نیست. اعداد ۱۱۸۴۰, ۲۸۶ و ۲۱۲۰ مقادیر طول و عرض و ارتفاع داخلی این کانتینر ها می باشند. اما طول و عرض و ارتفاع خارجی این کانتینر ها مقادیر ۱۲۱۹۲, ۲۴۳۸ و ۲۵۹۱ میلی متر را دارا می باشند. این کانتینر ۴۰ فوتی از ظرفیت بارگیری ۲۶۶۳۰ کیلوگرم بهره مند می باشد.

کانتینر تهویه دار

اخرین بخش مقاله انواع کانتینر و کاربرد آن در حمل و نقل بین المللی به کانتینر تهویه دار تعلق دارد. همانطور که حتما پیش بینی کرده اید موادی که توسط این کانتینر ها حمل می شوند در صورت عدم برخورداری از تهویه درست خراب می شوند. موادی مانند لوبیا و یا قهوه را می توان در این باره مثال زد. جالب است بدانید استفاده از این کانتینر ها برای حمل قهوه سبب شده است عده ای نام کافی کانتینر را به آن دهند.

نوع ۲۰ فوت این کانتینر ها دارای ابعادی برابر با ۵۸۸۸, ۲۳۲۵ و ۲۳۹۲ برای طول و عرض و ارتفاع داخلی می باشند. اما طول و عرض و ارتفاع خارجی این کانتینر ها دارای اندازه ای برابر با ۶۰۶۸, ۲۴۳۸ و ۲۵۹۱ می باشند. همچنین ظرفیت بارگیری این کانتینر ها برحسب کیلوگرم برابر با ۲۸۰۸۰ می باشد.

امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی با انواع کانتینر و کاربرد آن در حمل و نقل بین المللی آشنا شده باشید.

مزایای استفاده از کانتینر

حداقل در مورد کالاهایی که تغییرات آب و هوایی حین ترانزیت به آنها آسیب نمی‌زند، این سوال پیش می‌آید که دلیل استفاده از کانتینر چیست؟ در پاسخ به این سوال لازم است به مزایای استفاده از انواع کانتینر حمل بار اشاره کنیم. developed by Ali Dehbozorgi مهمترین این موارد عبارتند از:

 • حفظ سلامت مرسوله: کانتینرها به عنوان محفظه‌ای مستحکم و البته شاخصه‌هایی برای نظم دهی به مرسوله‌ها کاربرد دارند؛ از این جهت، خسارات ناشی از تکان خوردن مرسوله حین ترانزیت یا حتی سرقت آنها به دلیل عدم محافظت فیزیکی را کاهش می‌دهند.
 • کاهش هزینه‌ها: بارگیری نامنظم در حمل و نقل کالا، هزینه‌های زیادی روی دوش عوامل ترانزیت می‌گذارد. به دلیل عدم وجود نظم، مدت زمان لازم برای جا به جایی کالاها و تخلیه بار بیشتر می‌شود و همین موضوع، هزینه‌های بارگیری را افزایش می‌دهد.
 • تحویل سریع بار: با رسیدن به مقصد، می‌توان بار را به سرعت از طریق کانتینرها تحویل داد.
 • جلوگیری وقفه‌های بی مورد: استفاده از کانتینرها باعث می‌شود وقفه‌هایی که به دنبال عدم وجود نظم در حمل و نقل بار رخ می‌دهد، به شدت کاهش یابد.
 • امکان بررسی دقیق حجم بار: کانتینرها با ابعاد، حجم و سایز مشخص می‌توانند بررسی را سریع و دقیق‌تر از حالت معمول و سنتی حمل و نقل بار ممکن کنند.

انواع کانتینر و کاربرد در حمل و نقل بین المللی

یکی از پرکاربرد ترین روش های مهم ارتباطات و تبادلات تجاری می تواند حمل و نقل دریایی باشد.

حمل و نقل دریایی دارای تاریخچه طولانی است و با کمی بررسی می بینیم که بسیاری از کشورها از جمله ایران در گذشته یکی از راه های تجاری که داشتند، راه دریایی بوده است.

حمل و نقل دریایی از جمله روش های ارزانی است که در این زمینه دارای کاربرد ویژه ای بوده است و بسیاری ازکشورها برای ارتباطات تجاری با یک دیگر می توانند از طریق دریای آزاد اقدام کنند.

اما شاید سوالی برای شما پیش بیاید که کانتینر ها چه کاربردی در حمل و نقل تجاری دارند؟

با توجه به مزیتی که گفته شد؛ نیاز به جابه جایی کالا ها می تواند از دلایل اصلی استفاده از کانتینر ها  در حمل و نقل بین المللی باشد وهمچنین با جنبه های مختلفی که دارد؛ می توانند بر حمل و نقل دریایی تاثیرات مثبت هم بگذارند.

در ادامه ی مقاله قصد داریم که بیشتر درباره انواع کانتینرها صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

کانتینر چیست؟

کانتینر محفظه ای با ابعاد مشخصی است که برای انتقال و حمل و نقل کالا ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ابعاد مشخص و استانداردی که از آن نام برده شد می تواند باعث آن شود تا کالاها به خوبی از طریق راه های زمینی و دریایی و هوایی انتقال پیدا کنند.

توصیه ی استفاده از کانتینر ها در این زمینه یکی از مهم ترین مزیت ها محسوب می شود که کار را برای ما و اشخاصی که می خواهند بارگیری کنند؛ آسان تر می کند.

کانتینر ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند، البته لازم به ذکر است بدانیم که کانتینر های فلزی و فایبرگلاس، بیشترین آمار استفاده را در بین کاربران دارند.

جنس کانتینرها به علت حمل نوع باری که دارند با یک دیگر فرق می کنند، برخی کانتینر ها حمل کننده کالا های جامد، برخی دیگر حمل کننده کالا های مایع یا گاز هستند، بنابراین با فرقی که بین آن ها وجود دارد می توانیم دریابیم که برای جابه جایی باید کانتینری را انتخاب کنیم که نشتی نداشته باشد.

با توجه به این موضوع، کانتینرها از طریق حمل و نقل دریایی، سوخت مورد نظر را راحت تر به مقصد ارسال می کنند؛ زیرا در وقت و هزینه صرفه جویی می شود و با ارائه ی انواع کانتینرها از نظر جنس و ابعاد و اندازه و بدنه می توانیم به راحتی از آن ها استفاده کنیم.

چرا که انواع کانتینر های مورد استفاده در زمینه ی صادرات یا واردات سوخت با توجه به دسته ها و گیره ها و حالت جعبه ایی که دارند به خوبی می توانند در حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرند.

کانتینر ها ازهمه نظر از جعبه های پلاستیکی و آهنی مناسب تر و کاربردی تر هستند.

انواع کانتینرها برای حمل و نقل دریایی

روش های حمل و نقل با توجه به انواع کالا ها و استفاده از آن ها با یک دیگر تفاوت هایی دارد.

در واقع شخص صادر کننده یا وارد کننده، برای حمل و نقل کالا باید از کانتینر متناسب استفاده  کنند.

به عنوان مثال شما برای اقلام خوراکی یا دارویی نمی توانید از کانتینر با ارتفاع بلند استفاده کنید، برای این‌کار بهتر است که از کانتینر یخچالی استفاده کنید.

بنابراین برای اینکه انتخابی صحیح در خرید کانتینر خود داشته باشید بهتر است حتما اطلاعات بسیار زیادی درباره کالا مورد نظرتان کسب نموده و با توجه به کالای مورد نظر، کانتینر مناسب خود را انتخاب کنید.

همانطور که گفته شد کانتینرها از نظر نوع کاربرد و اندازه و حجم به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

۱_انواع کانتینر از نظر اندازه و حجم

کانتینرها از نظر اندازه ۲۰ فوتی یا۴۰ فوتی هستند همچنین کانتینر ها دارای اندازه‌های کوچکتر یا بزرگتر می باشند.

اندازه ی ۲۰ یا ۴۰ فوتی از این نظر دارای اهمیت است که می توان کالا ها بر اساس مضرب ۴۰ یا ۲۰ تقسیم بندی کرد که با این وجود می توان دریافت که کانتینر ها دارای ابعاد و اندازه های استانداری برای حمل و نقل کالا هستند.

با توجه به اندازه های گفته شده کانتینر ها به کانتینر های سقف دار، یخچال دار، بی سقف و… هم تقسیم می شوند. مثلا کانتینر ۲۰ فوتی بی سقف؛ یا کانتینر ۴۰ فوتی سقف دار و… که این تعاریف از جمله تعاریف مربوط به انوع کانتینر ها است.

کانتینر های ۱۰ فوتی؛ یکی از انواع کانتینرها می باشند که به آن ها کانتینرهای ۳ متری هم گفته می شود.

ابعاد کانتینرهای ۳ متری به اندازه ۲.۵ در ۳ متر است که برای انبار کردن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

برای حمل و نقل کالای مورد نظر حتما اندازه کانتینررا به خوبی بررسی کنید تا انتخابی مطمئن داشته باشید.

در ادامه بیشتر درباره ی انواع کانتینر ها صحبت خواهیم کرد.

کانتینرها از نظر شکل بدنه

همانطور که در مطلب بالا گفته شد، کانتینرها از نظر شکل بدنه دارای تقسیم بندی‌ هستند.

با توجه به نوع کاربردتان برای استفاده از کانتینر و کالایی که برای حمل و نقل مدنظر دارید؛ می توانید کانتینر مورد نظرتان را خریداری و استفاده کنید.

 1. کانتینرهای کالای خشک کاربردی ترین نوع کانتینر برای حمل و نقل هستند
 2. کانتینرهای یخچالی که محهز به سیستم های خنک کننده هستند
 3. کانتینرهای عایق بندی شده دارای عایقی برای جلوگیری از عبور گرما برای نگهداری از گوشت و دارو و.. هستند
 4. کانتینرهای حرارتی دارای موتور گرم کننده هستند و دارای کاربرد های متنوعی هستند.
 5. کانتینرهای روباز
 6. کانتینرهای پهلو باز که از یک سو دارای درب هستند و برای کالا های با سایز خیلی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.
 7. کانتینرهای رو و پهلو باز
 8. کانتینرهای مخزن دارکه دارای بدنه یک یا دو جداره برای حمل گاز های خطرناک و … بوده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
 9. کانتینرهای تهویه دار نوع دیگری از انواع کانتینربرای حمل کالاهایی که به جریان هوا نیاز دارند مثل قهوه
 10. کانتینرهای با قابلیت تاشوکه برای اشغال فضای کم مورد استفاده قرار می گیرند.
 11. کانتینرهای مخصوص حمل گاز فشرده
 12. کانتینرهای مسطح
 13. کانتینرهای حامل کالای فله
 14. کانتینرهای های مخصوص حمل مایعات
 15. کانتینرهای مخصوص حمل خودرو
 16. کانتینرهای مخصوص حمل حیوانات که دارای دریچه برای عبور هوا هستند.

 

تاریخچه ی استفاده از انواع کانتینرها

در ابتدا استفاده از کانتینرها در حمل و نقل زمینی و توسط قطاربوده است.

راه آهن که ازسال های ۱۸۳۰در چندین قاره وجود داشت و همین امر باعث شد تا از کانتینرها برای حمل و نقل کالاها در بین شهرها استفاده شود. از جمله راه آهن های معروف آن دوران می توانیم به راه‌آهن لیورپول و منچستر در انگلیس اشاره کنیم.

از نظر ظاهری، کانتینرهای اولیه از جعبه‌های چوبی ساده‌ای تشکیل شده بودند که از آنها برای انتقال زغال سنگ استفاده می شد.

البته لازم به ذکر است که در جنگ جهانی دوم، کانتینر ها از قاب های فولادی تشکیل می شدند و دیواره های چوبی داشتند و همچنین دارای در و سقف بودند. در آن دوران هم انواع کانتینر ها، نقش موثری در حمل و نقل و انتقال کالا داشتند.

رفته رفته با توجه به کاربرد و نوع استفاده از این کانتینر ها، بسیاری از سازمان های جهانی استاندارد هایی را برای حمل و نقل تعریف کردند در واقع کانتینرها در سال ۱۹۳۳ توسط (B.I.C) ایجاد شد.

در سال ۱۹۳۵ دومین استاندارد ها بری حمل و نقل تعریف شد، که این تعریف برای حمل و نقل بین کشورهای اروپایی بود.

با توجه به مزیت و کابردی که کانتینرها داشتند، استفاده از آن ها در روش های حمل و نقل دریایی بسیار مرسوم گردید و پایانه هایی برای تولید انواع کانتینر ها تاسیس شد.

 

مزیت استفاده از کانتینر ها

۱_از جمله مزیت های استفاده از کانتینر ها صرفه جویی در زمان بارگیری کالا در هنگام توقف کشتی ها است که می تواند برای پیش بردن کارها بسیار کاربردی باشد.

علت صرفه جویی در وقت و هزینه در استفاده از کانیتنر ها می تواند ابعاد و اندازه استاندارد آن ها باشد که بتوان حجم کالای مورد نظر را در کانتینرها بارگیری کرد.

۲_استفاده از کاننتینر ها کمک می کند تا میزان بار ها افزایش دهیم.

۳_کانتینرها از کالا ها در مقابل آب، گرما، سرما و خاک محافظت می کنند. یکی از مهم ترین دغدغه های ما برای بارگذاری و رساندن کالا به مقصد، قطعا تضمین برای سالم رسیدن کالا است، که با توجه به میزان مقاومت کانتینرها می توانیم دریابیم که استفاده از آن ها کارها را آسان تر می کند و ضمانت سالم رسیدن کالا را به ما می دهد.

۴_ با کمک انواع کانتینر ها در حمل و نقل بین المللی می توانیم از هزینه های اضافی هم جلوگیری کنیم.

۵_با استفاده از کانتینرها می توانیم کالا ها را بیمه کنیم.

۶_ با استفاده از کانتینر ها کنترل های مرزی کمتری در پیش خواهیم داشت.

۷_جلوگیری از بارگیری های اضافی

۸_با کمک گرفتن از کانتینر ها می توانیم کالا ها را یکپارچه سازی کنیم.

۹_ کانتینر ها امنیت کالا های مارا تضمین می کنند چرا که دسترسی به کالا های بارگذاری شده بسیار کم خواهد شد.

۱۰_ احتمال خسارت دیدن در استفاده از کانتینر بسیار کم است و حتی زیر صفر می باشد.

۱۱_ با استفاده از کانتینر ها می توانیم کالا ها را به خوبی بچینیم و از فضای داخل کانتینر به خوبی استفاده کنیم.

۱۲_ محافظت از کالا در مقابل سرقت؛ زیرا کانتینر ها بسیار مقاوم بوده و دارای در و قفل های مجهز هم هستند.

۱۳_ می توان برای جابه جایی در بندر از تاسیسات آن استفاده کرد.

۱۴_ نیازی به بسته بندی کالا در استفاده از کانتینرها نخواهید داشت که می توانید از هزینه های اضافی خودداری کنید.

۱۵_ حمل door to door در استفاده از کانتینرها.

توضیحاتی درباره ی کانتینر ها

همانطور که گفته شد کانتینر ها دارای انواع مختلفی از نظر کاربرد هستند که می خواهیم در ادامه انواع کانتینر ها را با توجه به کاربردی که دارند بررسی کنیم.

این بخش از مقاله به شما کمک می کند تا با انواع کانتینرها از نظر کارایی وحتی با اسم لاتین آن آشنا شوید تا بتوانید در صورت استفاده از آن ها به مشکل برنخورید.

 

کانتینر دو کفه ای یا  Flat Rack

به عنوان مثال کانتینر های دو کفه ای که از دو دیواره تشکیل شده اند. می توانید دیوارهای این کانیتنر را بر کفه اصلی جمع کنید، که این قابلیت بسیار کاربردی است.از این کانتینرها می توانید برای کالاهایی استفاده کنید که در سرمای زمستان یا در صورت بارش باران خراب نمی شوند و از بین نمی روند.

استفاده از این نوع کانتینرها دارای کاربردهای بسیاری است مثلا می توان با کمک کانتینر دو کفه ای وسائل نقلیه یا سازه های صنعتی را جابه جا کرد.

با توجه به این که در های این کانتینرباز می شود؛ می توانید تجهیزاتی را به عرض بیشتری هم در داخل آن قرار دهید.

 کانتینر بدون سقف یا Open Top

یکی دیگر از انواع کانتینرهای دریایی کانتینرهای بدون سقف هستند. همانطور که از اسمشان پیداست، سقف ندارند و می توانید ازآن ها برای جا به جایی کالاها استفاده کنید.

این کانتینرها از سمتی بسته هستند و از سمتی دیگر دارای درب هستند. اتاقک این نوع کانتینرها چوبی است که در چهارچوب فلزی ساخته شده اند.

این نوع کانتینر ها بسیار مستحکم هستند و با برزنت می توانید روی آن ها کاور کنید و همچنین از آن ها برای استفاده از بارهای بسیار سنگین استفاده می شود؛ در واقع کالا های مورد استفاده در این کانیتنرها کالا هایی هستند که دارای ارتفاع بسیار زیادی می باشند.

معمولا کالا ها توسط جرثقیل از بالا در داخل این کانتینر ها قرار داده می شود.

کانتینر double door

نوع دیگری از کانتینرهایی که مورد استفاده ی شما قرار می گیرد؛ از دو طرف دارای در است که این در ها باز می شوند که به این کانتینر، کانتینر دو در می گویند.

اگر کالایی دارید که دارای عرض بسیار زیادی است می توانید از این نوع کانتینر استفاده کنید.

سقف این نوع کانتینر کوتاه است.

 کانتینر ارتفاع کوتاه

کانتینرهای ارتفاع کوتاه نوع دیگری از کانتینرها هستند که برای جابه جایی سرامیک، سنگ و مواد معدنی استفاده می شوند.

 کانتینر ارتفاع بلند یا High Cube

کانتینر های ارتفاع بلند ۱ فوت از دیگر کانتینر ها بلند تر هستند اما از نظر ظاهری و ساختاری با دیگر کانتینر ها تفاوت زیادی ندارند.

این کانتینر می تواند برای حمل و نقل کالا های باحجم بالا بسیار مورد استفاده قرار گیرد و با ویژگی هایی که دارد می تواند بسیار کاربردی هم باشد.

کانتینر open side

کانتینر اوپن ساید نوع دیگری از کانتینر است که درهای آن از بغل باز می شود. از این نوع کانتینرها برای کالاهای مختلفی استفاده می کنند.

این نوع کانتینر برای حمل و نقل و بارگیری و بارگذاری آسان مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند بسیار کاربردی باشد.

کانتینر همه منظوره یا General Perpose

کانتینر همه منظوره یکی دیگر از انواع کانتینر ها است که به آن کانتینر خشک هم می گویند.

این نوع کانتینر ضد آب است و دارای فضایی بسته برای حفاظت است کالا است. اگر می خواهید کالا های مورد نظرتان را در انبار جابه جا کنید می توانید از آن استفاده نمایید.

کانتینر یخچالی

برای حمل کالا هایی مانند میوه جات یا سبزی جات و یا خوراکی هایی که بدون نگه داری در مکان خنک، خراب می شوند دارای کاربرد است و می تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که از نام این کانتینر پیداست داخل آن به تجهیزات یخچالی وجود دارد که می تواند بسیار از اقلام خوراکی برای مسافت های طولانی محافظت کند و صحیح و سالم کالای خوراکی را به مقصد برساند.

کانتینر عایق دار یا insulate

کانتینر عایق دار نوع دیگری از کانتینر است که در این دسته بندی قرار می گیرد و به آن کانتینر ترمال هم گفته می شود.

این کانتینر مانند کانتینر یخچالی است که می تواند بار را در دمایی مشخص نگه داری کند که این ویژگی در به سلامت رساندن کالا به مقصد بسیار حائز اهمیت است.

تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در این کانتینر وجود دارد که با توجه دمای مورد نظری که در آن قرار دارد، تنظیم می شود و مورد استفاده قرار میگیرد.

این کانتینر ها دارای عایق های حرارتی هستند و می توانند برای مسیر های طولانی برای فراورده های خونی، دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.

کانتینر مخزن دار

یکی دیگر از انوع کانتینر ها، کانتینر مخزن دار یا Take containers است که در واقع نوعی تانکر برای حمل مایعات می باشند.

این کانتینرها دارای محفظه ای بسیار قوی هستند که در مقابل زنگ زدگی، ضد زنگ می باشند و همین امر باعث می شود تا از این کانتینر در حمل و نقل کالای خاص استفاده شود.

برای حمل و نقل این نوع کانتینر ها تا ۸۰ درصد باید پر شده باشند تا از بروز مشکلاتی احتمالی جلوگیری کند.

اگر بیشتر از ۸۰ درصد پر شود هم برای تبخیر حرارت مجاز ممکن است مشکلاتی صورت بگیرد.

کانتینر مخصوص حمل حیوانات

بسیار از حیوانات از دیگر کشورها صادر یا وارد می‌شوند، به عنوان مثال حیوان های اهلی مانند، اسب ها و گاو ها یا حیوانات تزئینی مثل انواع سگ ها و…

حیوانات موجوداتی مانند ما انسان ها هستند که نیاز به تنفس و یا نوردارند. محفظه هایی که این حیوانات در آن ها قرار می گیرند به نوعی است که بتوانند به راحتی نفس بکشند و یا در داخل این محفظه ها به خوبی بلند شوند بایستند و یا کمی حرکت کنند.

به عنوان مثال اسب ها و گاو ها باید محفظه ای داشته باشند که در آن راحت باشند.

حیوانات دیگری مانند سگ ها باید در داخل محفظه ای قرار بگیرند تا در راه رسیدن به مقصد خدای ناکرده نمیرند و یا دچار مریضی خاصی نشوند.

حیوانات بسیاری هستند که نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند و باید در محفظه های مخصوصی قرار بگیرند در نتیجه استفاده از کانتینر های مخصوص حیوانات یکی از مهم ترین نیاز های ما برای پاسخگویی به این مشکلات است.

تاثیر استفاده از کانتینر در حمل و نقل بین المللی

تاریخچه ی استفاده از کانتینر را در مطالب بالا مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که امروزه چقدر استفاده از کانتینر ها از دو جهت دارای اهمیت است:

۱_ از نظر درستی حمل و نقل کالا

۲_ از نظر آسانی و راحتی کار

هرکاری روش مخصوص خودش را دارد، حمل و نقل کالا به روش صحیح و درست کار آسانی نیست و باید برای این کار از ابزار های ویژه ای استفاده کرد که می توانیم به استفاده از کانتینر های مخصوص کالا ها اشاره کنیم.

کانتینر ها دارای انواع مختلفی هستند که در بالا به طور مفصل آن ها را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که مزیت های استفاده از کانتینر ها چقدر کاربردی است.

به بیان دیگر استفاده از انواع کالا ها در زندگی مدرن امروزی؛ ملزم شد که از کانتینر هایی استفاده شود که در صورت حمل بار به کالا فشاری وارد نکند و باعث خرابی و … نشود.

به عنوان مثال کالا های خوراکی و دارو، مایعات گازی تا وسائل نقلیه هر کدام کانتینر های مخصوص خود را می خواهند تا شخص وارد کننده و یا صادر کننده به راحتی کالا را به مقصد برساند و ضرری به  او وارد نشود.

از این جهت می بینیم که نیاز است دانش خود را در رابطه با کالای مورد نظر بالا ببریم و همچنین از کانتینری استفاده کنیم که بتوانیم با خیال آسوده به جابه جایی کالای مورد نظرمان بپردازیم.

کانتینر ها همانطور که گفته شد دارای کاربردی گسترده هستند و به صورت هوایی و زمینی و ریلی و دریایی، حمل می شوند.

این موضوع در نوع شیوه و روش حمل و نقل بین المللی تاثیر گذار است و کاربرد گسترده ی خود را به ما نشان می دهند.

امروزه روش های حمل و نقل دارای پیچیدگی هایی هستند که دشواری هایی را برای حمل بار با خود به همراه دارد با توجه به مشکلاتی که روبه روی ما قرار دارد باید سعی کنیم در کوتاه ترین زمان با کمترین هزینه کالای مورد نظر خود را به مقصد برسانیم، که به خودی خود این موضوع در حمل و نقل بین المللی ما تاثیرگذار خواهد بود.

سخن پایانی

از شما همراهان همیشگی بسیار سپاسگزاریم که تا این بخش از مقاله با ما همراه بوده اید، امیدواریم که توانسته باشیم سوالات شما عزیزان را به خوبی پاسخ دهیم.

 

 

سما مروارید آسیا ©1400 کلیه حقوق محفوظ است.
Developed By Ali Dehbozorgi for Sama Morvarid Asia  Intl Transportation Co. LTD

حداقل 4 کاراکتر