تاریخچه حمل و نقل در جهان

آیا تا به حال به تاریخچه حمل و نقل در جهان فکر کرده‌اید؟ توجه داشته باشید که حمل و نقل در ایران و جهان قدمت بسیار زیادی در دارد به همین دلیل ما قصد داریم در این محتوا اطلاعات دقیقی را نسبت به تاریخچه حمل و نقل در ایران و جهان در اختیار شما قرار دهم، این نکته را در نظر داشته باشید که اکثر افراد در هنگام استفاده از لوازم حمل و نقل مانند اتوبوس، قطار، هواپیما و حتی کشتی مشتاق می‌شوند تا اطلاعاتی نسبت به تاریخچه حمل و نقل به دست بیاورند زیرا سیر تکامل حمل و نقل در ایران و جهان بسیار جذاب به نظر می‌رسد. شایان ذکر است بدانید برای بررسی تاریخچه حمل و نقل در جهان باید به گذشته بسیار دور توجه کرد زیرا حمل و نقل افراد و لوازم از قبل از ظهور محمد رسول الله و حتی میلاد مسیح بین مردم وجود داشته است. در انتها بهتر است به این نکته اشاره کنیم که اگر قصد دارید با تاریخچه حمل و نقل در ایران و جهان به طور کامل آشنا شوید این محتوا را تا انتها با دقت مطالعه کنید.

 

 

حمل و نقل چیست؟

این یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود، بهترین پاسخ به این سوال این است که جا به جایی لوازم و افراد با استفاده از قطار، کشتی، هواپیما، اتوبوس و حتی ماشین های سواری حمل و نقل گفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر حمل و نقل بین المللی هم پیشرفت چشمگیری داشته و ساله است با استفاده از ترانزیت ها، لوازم تولید شده توسط هر کشور به کشور دیگر منتقل می شود در نتیجه ناوگان حمل و نقل جهانی به صورت روزانه در حال پیشرفت است و در حال حاضر نقش بسیار پر رنگی در رفاه مردم ایفا می کند.

تاریخچه حمل و نقل در جهان تا قبل از انقلاب صنعتی

در این بخش از محتوا بررسی تاریخچه حمل نقل در جهان قصد   را داریم به ساده ترین لوازم حمل و نقل اشاره کنیم که در گذشته از آن ها استفاده میشد، این نکته را در نظر داشته باشید که سیر تکامل حمل و نقل در جهان تا قبل از انقلاب صنعتی بسیار کند بوده است و از ابتدایی ترین لوازم برای حمل و نقل استفاده میشده  است، به همین دلیل تا انقلاب صنعتی حمل و نقل در جهان تنها در مسیرهای کوتاه انجام می شد زیرا لوازم ابتدایی آن زمان برای حمل و نقل در مسافت های طولانی مناسب نبود. شایان ذکر است بدانید که از میلاد مسیح تا انقلاب صنعتی اکثراً از درشکه و قایق های پارویی استفاده می شد.

در نتیجه امکان ارسال لوازم و یا حمل و نقل انسان به مسیرهای دور بسیار سخت بوده است البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که انسان ها با استفاده از درشکه یا قایق های پارویی خود را به مقصد مورد نظر خود می‌رساندند اما مطمئناً ارسال لوازم یا وسایل از لحاظ زمانی برای آنها مقرون به صرفه نبوده، چون ارسال لوازم با سیستم حمل و نقل در آن زمان بسیار دشوار بوده است.

نقش راه ابریشم در سیستم حمل نقل در جهان

همانطور که می دانید راه ابریشم یکی از مهم‌ترین راه‌های تبادل و حمل و نقل در جهان محسوب می شود، لازم به ذکر است که این جاده از قدیم به شاهراه معروف بوده و حتی امروزه هم مورد استفاده قرار می گیرد، این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در گذشته جاده ابریشم وجود نداشت مطمئنا سیستم حمل و نقل جهان با چالش مواجه می شد، این نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید که این جاده بسیار گسترده بوده و بخش اعظمی از کشور های جهان را به یکدیگر متصل می کرده به همین دلیل بهترین راه برای حمل و نقل در جهان محسوب می شد و حتی تا به امروز هم یکی از معروف ترین جاده های حمل و نقل در جهان می باشد، این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر این جاده به فعالیت خود ادامه می دهد اما دیگر رونق گذشته را ندارد، شایان ذکر است بدانید که شاهراه که به نام جاده ابریشم معروف می باشد که روزی پر نورون ترین جاده برای حمل و نقل جهانی محسوب می شد محدوده وسیعی را پوشش میدهد، در واقع این محدوده از جنوب آسیا تا شمال آفریقا و حتی قاره اروپا گذر می کرده در نتیجه تمام  بازرگان های جهان با استفاده از جاده ابریشم به بازرگانی می‌پرداختند.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا نام این جاده را جاده ابریشم قرار داده اند؟ توجه داشته باشید که این سوال توسط بسیاری از افراد مطرح می شود و برای پاسخ به این سوال باید به تاریخ مراجعه کنیم، نکته بسیار جالب این است که این موضوع به تجارت ابریشم مربوط می باشد، شایان ذکر است بدانید که در حدود سال‌های ۱۸۷۷، کشور چین بزرگترین صادرکننده ابریشم در جهان محسوب می شد که با استفاده از این شاهراه، ابریشم های خود را به تمام نقاط جهان صادر می کرد، در نتیجه به علت صادرات بالای ابریشم از طریق این جاده این شاه راه به نام جاده ابریشم نامگذاری گردید.

صادرات و واردات چیست؟

یکی از مهم ترین مسائل که به سیستم حمل و نقل در جهان نیاز دارد، صادرات و واردات می باشد، این نکته را در نظر بگیرید که یک بازرگان با در نظر گرفتن نیاز جهان به راحتی می‌تواند به بازرگانی بپردازد، شاید برای شما سوال پیش بیاید که صادرات و واردات چیست و چه ارتباطی با حمل و نقل در جهان دارد، این نکته را در نظر داشته باشید که یک صادر کننده می تواند تمام لوازمی که در کشورهای دیگر مورد نیاز می باشد را صادر کند البته صادرات به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم است که هر دو آنها از سیستم حمل و نقل در جهان استفاده می کنند، در واقع می توان گفت صادرات و واردات و همچنین بازرگانی رابطه مستقیم با سیستم حمل و نقل در جهان دارند و اگر سیستم حمل و نقل وجود نداشته باشد کل مردم جهان با چالش مواجه می شوند.

نکته بسیار مهم که مربوط به سیستم حمل و نقل در جهان که باید بدانید

اگر قصد دارید در حوزه صادرات و واردات فعالیت کنید باید در مورد سیستم حمل و نقل در جهان و نکات بسیار مهم که مربوط به آن می شود اطلاعات بیشتری داشته باشید، زیرا بخش اعظمی از کار یک بازرگان وارد کردن اجناس به داخل یا خارج کردن آن از کشور می باشد، اولین نکته بسیار مهم که تمام بازرگان ها با آن مواجه می‌شوند گمرک است، از سوی دیگر باید به ترخیص کالا هم اشاره کنیم که بسیاری از تجار را با چالش مواجه می کند، این نکته را در نظر داشته باشید تاریخچه حمل و نقل در جهان به صورت روزانه در حال تغییر است و همه چی روز به روز پیچیده تر می شود زیرا روند حمل و نقل کالا و انسان در جهان رو به پیشرفت است.

به همین دلیل فرقی نمی کند که شما قصد دارید از طریق حمل دریایی ، حمل ریلی ، حمل زمینی و یا حمل هوایی به صادرات و واردات بپردازید یا این که خود از طریق سیستم های حمل و نقل که معرفی شده به سفر بروید، مهم این است که کل سیستم حمل و نقل در جهان طبق قوانین خاصی عمل می کنند و همه چیز به صورت کاملاً اصولی انجام می شود و سیستم صادرات و واردات و تجارت نسبت به آن زمان که به راحتی می شد از طریق جاده ابریشم تجارت کرد سخت تر شده است، در نتیجه اگر قصد دارید با گمرک و ترخیص بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که پاراگراف بعد را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

آشنایی با گمرک و تاریخچه آن

حتی اگه در حوزه تجارت و بازرگانی هم فعالیت نکنید مطمئناً نام گمرک را به دفعات شنیده اید، لازم به ذکر است بدانید گمرک مهم ترین بخش در امر اجرا شدن مقررات تجارت جهانی است لازم به ذکر است بدانید که گمرک شرایط صادرات و واردات را برای تمام ارگان ها و شرکت ها اعم از شرکت‌های بیمه، موسسات حمل و نقل، بانک ها و حتی شرکت های خصوصی فراهم می کند در نتیجه تمام این شرکت ها و ارگان ها می توانند مطابق با قوانین جهانی گمرک در حوزه تجارت، صادرات و واردات فعالیت کنند. این نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید که قوانین گمرک مربوط به مقررات و سیاست های داخل آن کشور نمی باشد در نتیجه بهتر است به این نکته اشاره کنیم که قوانین و مقررات گمرک کاملاً جهانی و بین المللی بوده در نتیجه مقررات بسیار حساب شده ای برای آن تعیین شده است.

گمرک را در ابتدا با نام شورای همکاری می شناختند، شایان ذکر است بدانید که این شورا کار خود را در تاریخ چهارم نوامبر ۱۹۵۲ آغاز کرد و طی مرور زمان با پیشرفت در نوع صادرات و واردات و حتی حمل نقل در جهان به سازمانی جهانی گمرک تغییر نام داد.

آشنایی با روش و تاریخچه حمل و نقل در جهان

در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های حمل و نقل در جهان آشنا کنیم، شایان ذکر است بدانید که شما برای مسافرت یا ارسال کالا به تمام نقاط جهان می توانید از طریق چهار گزینه به نام حمل دریایی ، حمل زمینی ، حمل هوایی و حمل ریلی ، حمل و نقل را تجربه کنید. شایان ذکر است بدانید که در بخش زیر توضیح مختصری نسبت به هرکدام در اختیار شما قرار داده می شود تا شما با  این چهار نوع از روش های حمل و نقل در جهان به طور کامل آشنا شوید.

حمل دریایی

حمل دریایی یکی از مهمترین نوع حمل و نقل در جهان محسوب می شود، شایان ذکر است بدانید که این نوع حمل و نقل قدمت زیادی دارد زیرا قبل از میلاد مسیح هم وجود داشته و در حال حاضر هم یکی از پر استفاده ترین روش ها برای حمل و نقل کالا و مسافر می باشد، این نکته را در نظر داشته باشید که بخش اعظمی از صادرات و واردات بزرگ مانند نفت از طریق حمل دریایی انجام می شود و همانطور که میدانید یکی از بزرگترین راه های آبی کانال سوئز است که شباهت زیادی به راه ابریشم دارد زیرا بندرهای قاره اروپا و آمریکا به سمت بندرهای شرق آفریقا، قارهٔ اقیانوسیه و جنوب شرق آسیا را به یکدیگر متصل می کند.

حمل زمینی

حمل زمینی هم یکی دیگر از روش های حمل و نقل در جهان محسوب می شود، که بیشتر مربوط به صادرات و واردات با کشورهای همسایه می باشد، برای مثال بهتر است بدانید که ایران با کشورهایی همچون آذربایجان، ترکیه و مابقی کشورهای هم مرز خود از طریق حمل زمینی تجارت را انجام می دهد و حتی بسیار از تور های تفریحی از طریق مرز زمینی به کشور ها همسایه ورود می کنند زیرا قیمت حمل زمینی کمتر می باشد. نکته بسیار جالب این است اگر به تاریخچه حمل و نقل در جهان نگاه کنیم یکی از مهمترین جاده های مربوط به حمل زمینی در جهان، جاده ابریشم است که از داخل ایران عبور می کند.

حمل هوایی

در این بخش از مقاله قصد داریم در مورد حمل هوایی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. این نکته را در نظر داشته باشید که حمل و نقل هوایی بیشتر برای جابجا کردن انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد، لازم به ذکر است بدانید که این روزها با پیشرفت تکنولوژی اکثر سفر ها با استفاده از حمل هوایی صورت می پذیرد اما این به آن معنا نیست که هیچ کالایی توسط حمل هوایی صادرات و واردات نشود، در واقع حمل هوایی یکی از بهترین گزینه ها برای حمل و نقل در جهان محسوب می شود زیرا سرعت جابجایی در این روش از حمل و نقل بالاتر از مابقی روش ها می باشد.

حمل ریلی

این نوع از حمل و نقل بیشتر برای داخل شهر یا کشور مورد استفاده قرار می گیرد برای مثال بهتر است بدانید که شما به راحتی می توانید در داخل کشور به شهرهای مختلف با استفاده از قطار یا مترو سفر کنید، البته امکان جابجایی لوازم وجود دارد زیرا قطار ها واگن هایی برای حمل و نقل دارند، در انتها بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که در حال حاضر ریل قطار ایران به کشورهایی همچون سوریه و ترکیه متصل می باشد و شما به راحتی می توانید سفرهای خارج از کشور را هم با استفاده از حمل ریلی تجربه کنید.

 نتیجه گیری

حمل و نقل از ابتدای تاریخ بشر به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره برای رفع نیازهای انسان مورد توجه بوده است. جهان امروز مفهوم حمل و نقل را به سرعت بهبود داده و شما به راحتی میتوانید خریدی اینترنتی را از قاره ای دیگر در کمتر از یک هفته دریافت کنید.

فایل صوتی مقاله تاریخچه حمل و نقل جهان را از اینجا بشنوید

سما مروارید آسیا ©1400 کلیه حقوق محفوظ است.
Developed By Ali Dehbozorgi for Sama Morvarid Asia  Intl Transportation Co. LTD

حداقل 4 کاراکتر